بي‌بي‌سي فارسي از خلاء بي اعتمادي استفاده مي كند

بي بي سي فارسي
بي بي سي فارسي

بي بي سي فارسي هم بالاخره بعد از مدت ها وقفه، يك هفته اي است كه آغاز به كار كرده و مخاطبان خود را جوانان قرار داده است.  هرچند كه قضاوت نهايي درباره كيفيت و ميزان نفوذ و اعتبارش در بين اذهان زود است اما توانسته با ارايه ظاهري خلاقانه و البته تحليل هاي واقع بينانه بر خلاف سلف هاي رسمي اش چون صدا و سيماي ايران و صداي آمريكا كه تحليل هاي رسمي و عمدتا غير واقع بينانه ارايه مي دهند، مخاطبان زيادي جذب كند.

اما به نظر يكي از بهترين كارهايي كه اين رسانه مي تواند انجام دهد، زودودن چهره خشني است كه هم تلويزيون ايران و هم صداي آمريكا از كشورمان ارايه مي كنند. به عبارت بهتر در ايراني كه روزانه اين همه اتفاق خوب فرهنگي و سياسي مي افتد، اين ۲ رسانه حكومتي تصاوير تند و خشن را انتخاب مي كنند، البته هر كدام به هدفي خاص، اما در نهايت با بازخوردي يكسان.

نكته ديگر اين كه، در حالي كه صدا و سيماي ايران تنها يك سليقه را پوشش مي دهد و به نوعي بخشي وسيعي از جامعه را ناديده مي گيرد، bbc فارسي توانسته است با بهره گيري و جذب  روزنامه نگاران جوان ايراني كه به مدد دادگاه انقلاب بي كار شدند، تحليل هايي را ارايه، دهد كه بيشتر به سليقه آن بخش از جامعه نزديك است و تاثيري اصلي خود را در طولاني مدت مي گذارد.

همچنين در حالي كه تا چندي پيش اكثر كارشناسان و تحليلگران رسانه هاي غربي از كساني تشكيل مي شدند كه در رژيم منحوس پهلوي صاحب مناصب و منافع بودند و با غضب به تمامي رويدادهاي ايران نگاه مي كنند، كارشناسان جديد به كار گرفته شده در بي بي سي فارسي، عمدتا از كساني تشكيل شده است كه در ايران بعد از انقلاب بزرگ شده اند و عمدتا خصومت و كينه اي نسبت به جمهوري اسلامي ندارند هر چند كه انتقاداتي دارند.

در حالي كه صدا و سيما و دستگاه هاي فرهنگي ما هيچ رسانه و فعاليت خاص و مشتركي در اين حوزه ندارند، مجموعه ي فناوري هاي جديد و چهره هاي جوان در بي بي سي فارسي مي تواند مخاطبان زيادي در كشورهاي فارسي زبان جذب كند.

معتقدم بي بي سي فارسي عملا با بهره گيري از خلا بي اعتمادي مردم به رسانه هاي رسمي بهترين استفاده را مي كند درست مانند زمان شاه. مي گويند، اخبار آن ايام مي گفت: اخبار خارجي به سمعتان رسيد، حالا براي شنيدن اخبار ايران به راديو bbc گوش فرا دهيد.
جالب است كه تنها اقدام ماندگار فرهنگي كه پيشتر در زمان دولت خاتمي در اين حوزه تمدني مشترك انجام شده بود، ساخت زورخانه در كابل و دوشنبه تاجيكستان و تشكيل فدراسيون بين المللي ورزش هاي زورخانه اي (IZSF) است كه داستان دست اندازي و تهديد هاي سازمان ورزش به آن را حتماً شنيده ايد.

——–
جالب است كه صدا و سيماي ايران براي اين كه بگويد، ما اصلا آمريكا و اباما را تحويل نمي گيريم، مراسم تحليف وي را پخش نكرد تا مخاطبان داخل كشور  بيش از پيش به سمت رسانه هاي خارجي به ويژه صداي منحوس آمريكا و بي بي سي فارسي تمايل پيدا كنند و تحليل هاي آنها را بشنوند. در حالي كه مي شد با پخش مستقيم اين مراسم كه از نظر پخش، مشكلاتي به مراتب كمتر از پخش افتتاحيه المپيك داشت، حداقل تحليل هاي حكومتي را همزمان با رويداد ارايه كرد.

گزارش تصويري از آماده سازي مراسم تحليف اباما

عكس هايي با كيفيت و در اندازه بزرگ از جنگ غزه  ۱ و ۲ گزارش تصويري از ترس اسراييل از موشك هاي حماس

يك بار ديگر، مدير روابط عمومي جوان و ناپخته سازمان تربيت بدني، براي سازمان درد سر ساز شد و چنان جرياني ساخت كه كار به رسانه هاي خارجي هم رسيد و مردم اين ماجرا را انتفاضه كفش عليه علي آبادي خواندند و برخي آن را نمونه بارز دستكاري در آراي مردم! فوتبال و ورزش در اختیار علی آبادی ها محرمانه‌ترین برنامه ۹۰ وبلاگ حمایت  از نود و عادل فردوسی پور

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.