سلفي گري (وهابيت) و پاسخ به شبهات

ايام رحلت حضرت محمد مصطفي، رحمت عالميان و عزت مومنين، شهادت حضرت امام حسن مجتبي و امام رضا تسليت باد.
سخنرانی از امام موسی صدر: محمد؛ پیامبر بت شکن

۱٫ متاسفانه چه در زمان حضرت پيامبر و چه تا كنون هميشه در حق ايشان كم لطفي شده است. هنگامي عموم جامعه از فضايل اهل بيت مطلعند، اطلاع كمتري از خصوصيات حضرت ختمي مرتبت دارند و اين يكي از دردناكترين موارد جامعه اسلامي و شيعي است. ان شاء الله كه اين نقيصه برطرف شود و از برنامه هاي نمايشي و سطحي مثل آن چه در سال گذشته به نام پيامبر اعظم روي داد، ديگر تكرار نشود. شايد از پيشگامان بر طرف كردن اين كمبود در عصر حاضر، حضرت علامه طباطبايي بودند. خدايش بيامرزد.

در حالي كه پياده نظام وهابيت در حق شيعيان مظلوم عربستان، گستاخي را به حد اعلا  رسانده و از هيچ خشونتي فرو نمي گذارد، ديدم بهترين كار اين است كه  نظام فكري اين جاهالان را معرفي كنم. تا شايد اگر نمي توان جهاد عملي در اين راه داشت، جهاد نظري كرده باشيم.

سلفي گري (وهابيت) و پاسخ به شبهات
تعداد صفحه: ۶۷۲
نشر: مسجد مقدس جمکران (۲۳ اردیبهشت، ۱۳۸۷)
شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۸۴۸۴-۴۹-۶
قطع کتاب: وزیری
فهرست اجمالي: تاريخ سلفي گري،  شرح حال ابن تيميه، دشمني ابن تيميه با اهل بيت، دفاع ابن تيميه از مخالفان اهل بيت، شناخت وهابيان/ صفات الهي از ديدگاه وهابيت، كيفيت صفات، روئيت، تجسيم/ مباني اعتقادي وهابيت، حيات برزخي، سنت و بدعت، غلو/ فتاوي و آراي وهابيان
بخش هايي از كتاب

ابن فارس مي گويد: سلف، س ل ف اصلي است  كه دلالت بر تقدم و سبقت دارد، پس سلف كساني هستند كه گذشته اند…. سلفيون كساني هستند كه مي گويند: ما ايمان داريم به آنچه كه مسلمانان پيشين از صحابه رسول خدا و ائمه دين به آن ايمان آورده اند.

تكيه اساسي احمد بن حنبل به عنوان رئيس خط سلفي گري بر سماع و شنيدن است. يعني توجه كردن به ظواهر آيات و احاديث نبودي در عقايد و عدم توجه به عقل…. ابن تيميه كه ادامه دهنده خط فكري احمد بن حنبل در سلفي گري، معتقد بود مه مذهب سلف اثبات هر معنا و صفتي است كه در قرآن براي خدا ثابت شده است مانند فوقيت، تحتيت، استواري بر عرض، وجه (صورت)، دست، محبت بغض و نيز آن چه كه در روايات به آن اشاره شده است بدون تاويل… از آنجا كه معتزله صفات خبري را اخدا نفي و سلفيه آن را اثبات مي كردند، سلفيه را صفاتيه و معتزله را معطله ناميدند…

وهابيان امروز همان عقايد و افكار سلفيه اي گذشته را دارند. اينان داخل جزيرة العرب، وهابي حنبلي هستند و هنگامي كه افكارشان را به خارج صادر مي كنند به اسم سفلي خود را معرفي مي كنند. اينان بر اين گمانند كه خداوند داراي صورتي است همانند انسان كه دو چشم و پهلو و ذراع و دو دست و انگشتان و ساق و پا و ديگر اعضا را دارد.

برخي از افكار و اعتقادات سلفيان (سلفيون) وهابي (وهابيون): مخالفت با عقل و عقلانيت و گفت و گو، اعتقاد به جسمانيت خداوند و تشبيه او به خلق، بي احترامي و دشمني نسبت به اهل بيت پيامبر، نسبت دادن شرك و كفر و بدعت گذاري به مخالفان خود، دشمني با فرقه هاي ديگر اسلامي و تضعيف وحدت مسلمين، مخالفت با تصوف اسلامي و مظاهر آن مانند زيارت قبور، بي اعتنايي به مفسران و كتاب هاي تفسيري و مخالفت شديد با تاويل مجاز كه از اصول فهم عربي و اسلوب آن به حساب مي آيد، استدلال به حديث و دوري و تنفر از استدلال به قرآن.

احمد ابن عبدالحليم بن عبدالسلام بن عبدلله بن خضر،‌تقي الدين، ابوالعباس اين تيميه الحراني الحنبلي در شهر حرّان در سال ۶۶۱ هجري قمري متولد شد و در سال ۷۲۸ در دمشق وفات يافت. اين تيميه كه به دليل عقايد منحرف و نظرات فقهي كه با عقايد ساير مسلمين سازگاري نداشت مانند گستاخي نسبت به ساحت نبوي، تجسيم و حرمت شفاعت، حرمت زيارت و … چندين بار تبعيد شد و به زندان افتاد .

يكي از روش هاي جالب ابن تيميه در برخورد با مخالفان استفاده از احاديث بود به گونه اي كه اگر طرف مقابل براي اثبات حرف خود حديثي مي آورد آن را ضعيف و غير قابل اسناد مي دانست! ولي خودش از همان مرجه حديث، حديث نقل مي كرد.

به هر حال در سال هاي اخير شيعيان همواره از سوي وهابيون و سلفيون مورد آزار و اذيت قرار گرفته اند. جالب اين كه سلفيون در فلسطين يكي از فعالترين پايگاه ها را دارند و حتي برخي از رهبران گروه هاي مبارز فلسطيني از جمله حماس هم مبلغ افكار سلفيون – وهابيون هستند. چندي پيش نيز كه سايت عراق نو، اخبار اتفاقات فلسطين و نقش وهابيون و سلفيون را در كشتار شيعيان و مردم عراق منتشر كرد مورد حمله قرار گرفت و به جهت افشاي موضع برخي از رهبران حماس نسبت به شيعيان چندي است كه فيلتر شده است، البته من اگر جاي سردبير سايت بودم در آن فضاي ملتهب و احساسي چنين اسنادي را بعد تر منتشر مي كردم. جالب است كه بعد از آن همه حمايت عربستان از اسراييل در جنگ غزه، هنيه چه پيام تشكر آميزي براي عبدالله پادشاه عربستان فرستاد تا دين خود را به رهبران وهابي ادا كرده باشد.
فلسطين نعم، حماس كلا  و پيام هاي خواندني خوانندگان
فيلم اهانت در شبكه تلويزيوني حماس به شيعيان و حزب الله لبنان دانلود فيلم
دلايلي از ناصبي بودن برخي از رهبران گروه هاي فلسطيني

چگونه كتاب را پيدا كردم؟
چندي پيش در ايام عاشورا، شبي در منزل برادر حاج محمد زمرديان بوديم و درحالي كه به شدت همديگر را بغل كرده بوديم خوابيديم تا كمبود، وسايل حرارتي را متوجه نشويم و چه سخت است در عدم امنيت خوابيدن! البته اين بيتوته كردن براي مرتضي درخشان نفع ديگري داشت و آن اين بود كه بعد از چندسالي به حمام رفت. در اين فاصله بود كه اين كتاب را ديدم و به عاريت گرفتم تا مطالعه كنم.

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.