کودتای ۲۸ مرداد

از تشابهات جالب تاریخ ایران است که نقش گروه فشار و لباس شخصی ها هیچگاه کمرنگ نشده است
از تشابهات جالب تاریخ ایران است که نقش گروه فشار و لباس شخصی ها هیچگاه کمرنگ نشده است و حتی ابزار آن در ۵۰ سال اخیر تغییر نیافته است

اول. حسین فردوست در کتاب خاطرات/بازجویی خود درباره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اظهار می دارد: روی کار آمدن مصدق با چراغ سبز آمریکایی ها بود و طرح ملی شدن نفت نیز با حمایت آمریکا عملی شد. وی معتقد است هنگامی که مصدق نتوانست شرایط را کنترل کند به آمریکایی ها پیام داد و نهایتا کودتا پیروز شد. تیمسار حسین فردوست ادامه می دهد بعد از کودتای دوم (انگلیسی )که با شکست کودتای اول (آمریکایی) پیروز می شود، آمریکایی ها به دنبال حاکم کردن یک نظامی مانند کودتاهای آمریکای لاتین بودند و چند شخصیت ازجمله زاهدی و تیمور بختیار را مورد نظر داشتند ولی انگلیس چنین به آمریکا فشار می آورد که ما در این منطقه تجربه ی بیشتر از شما داریم، نظر دولت انگلیس چنین است که سلطنت ضامن بقای ایران و تامین منافع است و باید سلطنت محمدرضا تثبیت و حمایت شود. با چنین فشار امریکایی ها از طرح جایگزینی یک نظامی به جای شاه صرف نظر می کنند و محمدرضا پهلوی دوباره بر صندلی سلطنت می نشیند.

۲۸ مرداد در ویکی پدیا
تصاویر منتشر نشده از كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

بررسی اسناد کودتای ۲۸ مرداد (ترجمه : Clandestine Service History Overthrow of Premier Mossadeq of Iran)
کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران (۱) – پروفسور یرواند آبراهمیان
کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران (۲) – پروفسور یرواند آبراهمیان
ملی شدن نفت در ایران و کودتای ۲۸ مرداد – پروفسور یرواند آبراهمیان
متن کامل اسناد « سیا » در مورد کودتای ۲۸ مرداد

آمار و مشخصات متهمين وقايع ۲۵ ـ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ (بخش اول)

آمار و مشخصات متهمين وقايع ۲۵ ـ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲(بخش دوم)

آمار و مشخصات متهمين وقايع ۲۵ ـ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲(بخش سوم)

آمار و مشخصات متهمين وقايع ۲۵ ـ ۲۸ مرداد ۱۳۳۲(بخش چهارم)

دوم. از پیش از انتخابات جریان اقتدار گرا با رهبری رسانه ای برادر حسین شریعتمداری سعی در القای این ذهنیت دارد که وضعیت کنونی، همانند صدر اسلام است و انتخابات را با عزوات پیامبر و جنگ های حضرت علی مقایسه می کنند. اظهر من الشمس است که شرایط حال شباهتی با آن دوران ندارد. چرا که در آن دوران اگر اهل بیت از صحنه حذف می شدند چیزی از اسلام باقی نمی ماند و در این عصر اگر یک جریان سیاسی از عرصه کنار رود تهدیدی متوجه نه اسلام و نه حتی جمهوری اسلامی نیست.  پر واضح است که از تشبیه این عصر با آن دوران چه اهدافی دنبال می شود.

گروه سلفي - وهابي جند انصار الله
گروه سلفي - وهابي جند انصار الله

سوم. از خبرهاي خنده دار بود كه گروه سلفي – اخواني حماس كه به بنيادگرايي و افراطي گري مشهور است براي سركوب و برخورد با گروه جند انصار الاسلام (الله)  از توجيه جلوگيري از افراطي گري استفاده كرد.

البته واضح است كه دليل اين درگيري خونين و خشونت آميز اين است كه حماس به هيچ گروهي اجازه فعاليت در منطقه ي تحت نفوذ خود (غزه و رفح) را نمي دهد.

خواه اين گروه از آن سعودي ها باشد كه خود يكي از حاميان مالي حماس هستند، خواه حمايت شده از سوي ساير كشورها.

بايد قدرت فائقه حماس در آن منطقه به هر قيمتي حفظ شود بنابر اين ظهور اين گروه ها كه حاميان مالي قدرتمندي دارند تهديدي است جدي براي ادامه حيات حماس.

انصار اسلام همان گروهي است كه بعد از جنگ ۳۳ روزه تموز در سال ۲۰۰۶ مدتي در پناهگاه هاي فلسطيني شمال لبنان با ارتش آن كشور درگير بود. عكس عبد اللطيف موسى  رهبر جند الاسلام در خطبه ي نماز جمعه در مسجد ابن تيمية قبل از مواجهخ با حماس

چهارم. وزير مرد هلو؛ وزير زن باقلوا
پنج شنبه شب احمدي نژاد كه خواب زده شده بود و كنترل تيك هايش از دستش رفته بود بعد از حمله به مجلس گفت: آقاي لنكراني بسيار وزير خوب، كارا، زيبا اصلا هلو! ولي بايد يك وزير زن داشته باشيم تا به مشكلات زنان توجه شود… سايت ها را كه مي خواندم، كامنت هاي مردم در سايت الف بسيار خواندني بود. پيشنهاد مي كنم حتما براي شادي و افراح بخوانيد…اگر: ۱- خاتمی خانم‌ها را به ورزش‌گاه‌ها می‌برد ۲- به پیام‌های مکرر مراجع عظام بی اعتنایی می‌کرد ۳-به رئیس جمهور امریکا نامه می‌نوشت ۴-می‌آمد تو تلویزیون می‌گفت من با گشت ارشاد مخالفم ۵-دستور رهبری رو یک هفته رو هوا نگه می‌داشت ۶-حتی یک وزیر زن به مجلس معرّفی می‌کرد و… تا الان انصارحزب الله اثری از خودش و هفت جد و نسلش روی زمین باقی نذاشته‌بودند!… اي صدايت به و و سيمايت هلو / جان فداي روي زيبايت هلو / چند روزي با من دلخسته باش / با همين شيرين دنيايت هلو

دسته‌هادسته‌بندی نشده