زیباکلام: این نحوه برخورد با چهره های سیاسی فقط در نظام كمونيستي و توتاليتر ديده مي‌شود/به خودم اجازه نمي‌دهم كه نظام ايجاد شده توسط رسول‌الله با حال مقايسه كنم

حميد رسايي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و صادق زيباكلام عضو هيئت علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران در مناظره‌اي در راديو گفتگو به موضع “خواص و نقش آنها در حوادث سال گذشته ” پرداختند در اين مناظره كه از شبكه راديويي تهران به طور مستقيم پخش شد، صادق زيباكلام به تبيين نظرات خود در مورد خواص مردود شده پرداخت و افزود: متاسفانه در نظام سياسي ما زماني مسئولين در كارشان ابقا مي شوند كه در مقابل خطاها و اشتباهات لب فرو بندد و در مقابل اشتباهات حكومت سكوت كنند و اين در حالي است كه آقاي رسايي و دوستانشان به اين مسئله افتخار مي‌كنند اما واقعيت اين است كه موضوع نشانه نارسايي نظام ما است.

زيباكلام در ادامه با دفاع از مواضع قبلي خود در مورد حمايت از رژيم گذشته پرداخت، خاطرنشان كرد: به دفاع از رضاشاه افتخار مي‌كنم و اصلا خجالت نمي‌كشم در انظار عمومي از رضاشاه و همكارانش حمايت كنم.

رسايي در پاسخ به اظهارات زيباكلام گفت: اگر شما از طريق راديو به اعلام مواضع خود مي پردازيد به علت عدم تمايل برخي از دوستان شما در دفاع از مواضع‌شان در مورد فتنه سال گذشته است اين در حالي است كه شما از طريق راديويي جمهوري اسلامي از طرفداري رضا مير پنج افتخار مي‌كنيد. بعد نظام را متهم مي‌كنند كه اگر كسي همراه با آن‌ها نبود، افراد ساقط مي‌كند كه رفتار دوگانه شما و همفكرانتان را مردم رصد و به همين دليل در مقابل جريان نفاق ايستادند.

عضو هيئت رئيسه فراكسيون انقلاب اسلامي در ادامه به اتهامات جريان مقابل خود پاسخ داد و گفت: سيد‌قدرت عليخاني نماينده مردم در مجلس هفتم پشت تريبون مجلس اظهار داشت: اگر هاشمي رفسنجاني در انتخابات نهم، رئيس جمهور نشود من از نمايندگي استعفا مي‌دهم و همان آدم كه در دوره اصلاحات برخورد‌هاي سياسي و مواضع غيرواقعي بر عليه جريان مخالف خود گرفت ما را به دليل حمايت از دولتي كه پشتوانه ۲۵ ميليوني دارد وكيل الدوله خطاب مي‌كند اين چگونه عدالتي است كه بنده مي‌شوم وكيل الدوله و آن آقاي كه ادامه نمايندگي خود را منوط به انتخاب آقاي هاشمي به عنوان رئيس جمهور مي‌داند و بعد از عدم انتخاب نشدن آقاي هاشمي با وجود قسم خوردن به اسم جلال‌الله به نمايندگي ادامه مي‌دهد، مشكلي براي او پيش نمي‌آيد.

زيبا كلام با اشاره به برخورد نظام با خواص مردود شده در تاريخ انقلاب ،گفت: هيچ كدام از افرادي كه به طور كلي مغضوب نظام قرار گرفتند مانند، بازرگان، بني‌صدر و مرحوم منتظري در صدد كودتا نبودند، نظام جمهوري تمام افرادي در مقطعي همراه شما نبودند مغضوب حتي كار به جايي رسيد كه با اتهام ايجاد كودتا آقاي مير حسين موسوي را مورد غضب و از سران فتنه قرار دادند.

رسايي در ادامه اين مناظره گفت: تمام افرادي كه شما (زيبا كلام) از آنها نام برديد نظام اسلامي با آنها برخورد نكرده است در واقع مردم با بصيرت و آگاهي دست رد به سينه ها زدند.

وي اضافه كرد: آقايان موسوي و كروبي با استفاده از تريبون‌هاي كه نظام براي آن قرارداد به صحنه انتخاباتي وارد شدند اما در نهايت اين افراد به آشوبگري پرداختند.

نماينده مردم تهران در خانه ملت به رفتارهاي دروغ كانديداي شكست خورده در انتخابات اشاره كرد و بيان كرد: آقاي موسوي در مصاحبه خود در تاريخ ۲۶ فروردين‌ماه ۸۸ با متهم كردن رئيس جمهور به قانون‌گريزي اشاره كرد«آنچه ما را به صحنه كشاند اجرايي نشدن قوانين توسط مسئولين امر است اما اگر اين قانون گريز يظاهري از خيرخواهي داشته باشد يك حركت رو به جلو است.»

حميد رسايي اظهار داشت: اتفاقات سال ۸۸ و حوادث تلخ بعد از انتخابات موجب ريزش و رويش خواص شد.

وي اضافه كرد: خواص با تصميمات غلط از جريان اصيل انقلاب فاصله گرفتند و با استدلال نادرست بيشتر شبيه عوام بي‌تحليل و بي‌بصيرت عمل كردند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس تصريح كرد: حوادث سال گذشته، هزينه‌هاي زياد اجتماعي، سياسي، فرهنگي، اخلاقي را به دو روش نظام و مردم وارد كرد اما مهم‌ترين بهره‌برداري انقلاب اسلامي از حوادث سال گذشته، پرده برداشتن از چهره‌اي خواصي بود كه به دليل ضعف تحليل‌ها دشمنان نظام درصدد نفوذ در آنها بودند كما اينكه سردمداران استكبار به نتيجه لازم در مورد نفوذ اين افراد رسيدند اما به دليل بصيرت و هوشياري ملت دشمنان نظام مشاهده كردند كه انقلاب اسلامي محكم‌‌تر از قبل بر اصول خود پافشاري مي‌كند.

صادق زيباكلام در صحبت‌هاي مقدماتي به آسيب‌شناسي مواضع خواص در فتنه‌هاي بعد از انقلاب اشاره كرد و افزود: مسئله بنياديني كه در حال حاضر بايد به آن پاسخ گفت اين است كه نظام سياسي ايران چگونه با افراد سطح بالا يا در اصطلاح خواص برخورد مي‌كند كه اكثر اين افراد بعد از كنار گذاشتن از پست مسئوليت مغضوب نظام اسلامي شود، ما پنج رئيس جمهور داشتيم كه به غير آقاي احمدي‌نژاد و آيت‌الله خامنه‌اي و بقيه آن‌ها مغضوب نظام اسلامي واقع شدند و از سه نخست‌وزير دو تاي آن‌ها مورد غضب نظام اسلامي قرار گرفتند كه مثل‌ اين موارد در سطح بالاي نظام بسيار زياد است .

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان كرد: متاسفانه در ديگر نظام‌هاي سياسي دنيا از جمله آمريكا، هند و تركيه اين سطح برخورد با نخبگان وجود ندارد اما نظامي نظام سياسي ما عمل آن چگونه است كه سازندگان نظام خود را مورد غضب قرار مي‌دهد با عناويني مانند خواصي بي‌بصيرت، پياده‌نظام آمريكا آن‌ها را خانه‌نشين مي‌كنيم.

زيباكلام در ادامه گفت: اگر نظامي سلامت باشد با مسئولين خود به اين شكل برخورد نمي‌كند و از بي‌آبرويي آن‌ها جلوگيري مي‌كند كه اين سطح رفتار نظام اسلامي در برخورد به خواص و پايه‌گذاران انقلاب فقط در نظام كمونيستي و توتاليتر ديده مي‌شود.

حجت‌الاسلام رسايي در ادامه در پاسخ به اظهارات صادق زيباكلام، در مورد برخورد جمهوري اسلامي با خواص بي‌بصيرت، تصريح كرد: فرمايشات آقاي زيباكلام در مورد برخورد با خواص نشان از سلامت نظام جمهوري اسلامي دارد، اگر اين نظام با افرادي كه از مسير واقعي انقلاب خارج شدند برخورد نمي‌كرد ما بايد به سلامت سيستم حكومتي شك مي‌كرديم.

وي بيان كرد: مهم‌تر از مسئله قائم‌مقام رهبري در نظام سياسي ما وجود نداشت اما مرحوم منتظري با خروج از اصول و مواضع انقلابي به سرنوشت تأسف‌باري دچار شد.

عضو هيئت رئيسه فراكسيون انقلاب اسلامي به حوادث بعد از رحلت رسول اكرم «ص» اشاره كرد و خطاب به صادق زيباكلام اظهار داشت: شما مذهب و دين خودتان را فراموش كرديد در صدر اسلام بعد از رحلت رسول اكرم «ص» شاهد بوديم برخي از اصحاب نزديك مانند طلحه و زبير كه در زمان حيات پيامبر«ص» براي دين تلاش بسياري كردند با كوتاه‌فكري در مقابل جانشين به حق پيامبر «ص» ايستادند ما شاهد موج ريزش در اطرافيان پيامبر اعظم «ص» بوديم كه اين ريزش و رويش در برخي از خواص و اصحاب نزديك پيامبر «ص» شكل گرفت.

رسايي تصريح كرد: كساني كه در حوادث سال گذشته به علت مواضع و اقدامات نادرست از قطار نظام اسلامي خارج شدند در حالي بود كه نظام اسلامي و مقام معظم رهبري با آغوش باز براي بازگشت آن‌ها تلاش كرد ولي از طرف اين طيف تلاش براي بازگشت اتفاقي نيافتاد.

وي در ادامه افزود: براساس حقيقت‌هاي قرآني نمي‌توان جلوي ريزش‌ها و رويش‌ها را در جامعه گرفت، خداوند در قرآن كريم مي‌آورد “اي كساني كه ايمان آورديد هر كسي از ياري دين خدا دست برداريد و از دين اسلام روي‌گردان شويد خداوند يك قوم ديگر را جايگزين شما مي‌كند “.

رسايي با عدم پاسخ به اين سوال از سوي صادق زيباكلام در مورد پذيرش ريزش و رويش بعد از رحلت پيامبر گرامي (ص) گفت: آقاي زيباكلام شما نظام جمهوري اسلامي، حكومت صدر اسلام را با نظام تولتاليتر و كمونيستي مقايسه كرديد اما بنده بر خلاف شما كاملا معتقد هستم ريزش و رويش در انقلاب اسلامي ريشه ديني و انقلاب دارند.

صادق زيباكلام به اين بخش از صحبت‌هاي حجت‌الاسلام رسايي پاسخ داد و تأكيد كرد: من به خودم اجازه نمي‌دهم كه نظام ايجاد شده توسط رسول‌الله با حال مقايسه كنم من نظام جمهوري اسلامي با حكومت توتاليتر و بسته مقايسه مي‌كنم.

در اين مناظره كه به صورت پاسخ صريح از سوي طرفين ادامه مي‌يافت، حجت‌الاسلام رسايي در پاسخ به اظهارات صادق زيباكلام، گفت: نظام جمهوري اسلامي را شما در حالي بسته و توتاليتر مي‌خواند كه علي‌رغم ۳۰ سال تلاش دشمنان عليه نظام ، مردم با شركت ۴۰ ميليوني در انتخابات و خلق حماسه ۲۲ خرداد و ۹ دي در كل قبل از اينكه به كانديداها رأي بدهند، زيرچتر قانون اسلامي به موسوي و احمدي‌نژاد رأي داده‌اند.

اين فعال سياسي اصول‌گرا خاطرنشان كرد: نشانه پويايي نظام به گونه‌اي است كه اگر نخبگان خاصيت خودشان را از دست بدهند مردم آنها را پاس مي‌زنند كما اينكه مردم بصير در طول تاريخ انقلاب با برخورد انقلابي با شخصيت‌هايي مثل بازرگان، بني‌صدر و سران فتنه آنها را از دايره نظام خارج كردند.

صادق زيباكلام در ادامه اين مناظره اشاره كرد: نظام جمهوري اسلامي طي سه دهه گذشته يك ركورد بي‌سابقه در نظام بين‌المللي ثبت كرده است و مغضوب قرار دادن چهار رئيس‌جمهور توسط مردم و دولت است بنده از آقاي رسايي تبيين اين مسئله را خواستم كه چرا اين پديده فقط در كشورهاي همانند نظام جمهوري اسلامي بوجود مي‌آيد.

وي اضافه كرد: صورت مسئله بسيار ساده است اگر با افراد با حكومت جمهوري اسلامي همراه بودند هيچ مشكلي برايشان پيش نمي‌آيد اما با طرح انتقاد از نظام دچار ريزش مي‌شوند و به راحتي با انگ بي‌بصيرتي از سوي برخي افراد عوامل دشمن نظام اسلامي قرار مي‌گيرند.

اين كارشناس مسائل سياسي،‌ گفت: تلفات زيادي كه ما در بين خواص داريم حكايت از توسعه نيافتگي نظام سياسي در ايران دارد چرا كه با انتقاد برخي از خواص از سيستم حكومتي اين افراد به راحتي مورد غضب نظام سياسي حاكم در ايران قرار مي‌گيرند.

رسايي بابيان اينكه چرا در سالگرد ۲۲ خرداد هيچ تحركي از سوي جريان فتنه بوجود نيامد، خاطرنشان كرد: در انتخابات سال گذشته ۲۵ ميليون از دروغ‌هاي موسوي آگاهي يافته بودند اما با اتفاقات سال گذشته بقيه افراد متوجه دروغ‌هاي موسوي شدند به همين دليل در سالگرد ۲۲ خرداد استقبالي از اين جريان نشد.

زيباكلام اظهار داشت: اگر شما از نيروهاي انتظامي، سپاهي و بسيجي استفاده نمي‌كرديد و اجازه مي‌داديد مردم در خيابان‌ها ظاهر شوند آن فقط جوابتان را با حضور معترضين مي‌گرفتيد،اگر از عدم استقبال مردم از موسوي مطمئن هستيد چرا اجازه راهپيمايي به هيچ بني‌بشري نداديد.

رسايي در پاسخ زيباكلام گفت: مگر راهپيمايي ديگر جنبش سبز كه منجر به آشوب‌گري شد با مجوز وزارت كشور بود، اصلا هيچ درخواستي از طريق نماينده سران فتنه براي اخذ مجوز راهپيمايي به استانداري‌ها ندادند ، وزارت كشور و دستگاه‌هاي مربوط با نامه‌نگاري در سايت‌هاي خبري نمي‌توانند اجازه راهپيمايي بدهند در كل اگر واقعا شما پيگير راهپيمايي در ۲۲ خرداد بوديد به عنوان نمايندگي اين افراد براي اخذ مجوز قبول مي‌كرديد حتي شما حاضر به پيوند با چنين افرادي نيستيد.

وي افزود: بر طبق قانون اساسي، تجمعات اگر مخل مباني نظام و ديني نباشد، آزاد است اما سابقه اين افراد نشان مي دهد نه تنها به قانون اساسي عمل نكردند بلكه «هتاكان روز عاشورا مردم خداجو دانستند»

رسايي به بخش‌هاي ديگري از اظهارات به دروغ‌هاي موسوي قبل از انتخابات اشاره كرد و گفت: ميرحسين موسوي در تاريخ سوم ارديبشهت‌ماه ۱۳۸۸ در مشهد مقدس تاكيد كرد كه ولايت فقيه بزرگترين نقش را در انقلاب اسلامي داشته است و اگر در اين ۳۰ سال اين اصل وجود نداشت به به دوره ستم‌شاهي باز مي‌گشتيم. ولايت فقيه ما را در مقابل كودتا و خودمختاري حفظ كرد و من با قبول كردن اين اصل وارد انتخابات شدم آقاي زيباكلام لطفا صريح بفرماييد كه آيا موسوي به ملت ايران واقعيت را گفت.

زيباكلام در پاسخ رسايي گفت: شما و سيستم حكومتي اگر از پشتيباني كامل مردم بهره مي بريد چرا به معترضين مجوز راهپيمايي نداديد در حالي كه روز ۲۲ خرداد تمام شهر پر از نيروهاي گارد، بسيجي و لباس شخصي بود اين تناقضات نشانه چيست؟

رسايي به اظهارات صادق‌ زيبا‌كلام پاسخ داد و اظهار داشت: حضور نيروهاي امنيتي به دليل سابقه برخي از هواداران موسوي در تخريب اموال عمومي و سوزاندن مساجد و چادر كشيدن است.

وي بصيرت و صبر را تدبير مقام معظم رهبري در حوادث سال گذشته دانست و ادامه داد: ۱۷۵ نماينده مجلس به عنوان خاستگاه ملت با ارسال بيانيه خواستار پاسخگويي قوه قضائيه در مورد تاخير در محاكمه سران فتنه شدند كه اين درخواست به دليل بصيرتي كه در ميان ملت ايجاد گرديد كه تقلب رمز كودتا و آشوب دانستند

عضو فراكسيون اصول گرايان مجلس گفت: افشاگري عليه سران فتنه بعد از حوادث انتخابات اتفاق افتاد، چهره واقعي آنهارا براي مردم روشن كرد كه نمونه تجمعات در روز قدس هوادران موسوي بود كه ريزش طرفداران آنها را نشان مي‌داد.

صادق زيباكلام دليل ريزش هواداران موسوي برخورد نظام با آنها و بازداشت هزاران نفر در طول حوادث، مسئله كهريزك و تيراندازي نيروهاي انتظامي به سوي مردم دانست.

زيباكلام در ادامه به سوال رسايي در مورد ملاك بخورد با افراد حال فعلي آن ها است ،اظهار داشت: در نظام‌هاي مخالفين خود را بركنار مي‌كنند ملاك برخورد گذشته و خدمات ان نيست تا زماني كه آنها موافق حكومت هستيد در خط قرار داريد و اما انتقاد از سيستم موجب بركناري آن‌ها مي‌شود.

رسايي در پايان صحب هايش در پايان مناظره ، صادق زيباكلام را مورد خطاب قرار داد و ادامه داد: جمله ملاك برخورد حال كنوني افراد است از حضرت امام مي‌باشد اما از شما هيچ توقعي در مورد تبعيت از امام راحل وجود ندارد چرا كه حضرت عالي از رضا شاه تبعيت مي كنيد.

وی خاطرنشان كرد: اگر ملاك حال فعلي افراد نباشد شما بايد شيطان را مقدس بشماريد چرا كه شيطان در گذشته جز خواص بوده است.

زيباكلام به جمع‌بندي اظهارات خود پرداخت و تصريح كرد: سوال اساسي بنده در اين مناظره اين بود كه چرا نظام سياسي كنوني ايران، بزرگان و خواص خود را كنار مي گذارد اين در حالي است كه ما شاهد اين اتفاقات در نظام توسعه يافته نيستيم.

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران اظهار داشت: به دليل اينكه در نظام سياسي ما حاكميت قانون و توسعه سياسي وجود ندارد برخلاف ديگر نظام سياسي مانند هند، ژاپن و تركيه با استفاده از ادبياتي مانند ملاك برخورد باافراد حال كنوني است از حاكميت قانون جلوگيري كنيم.

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.