نگاهی به پرونده انتخابات عراق: ۲ ناکامی برای ایالات متحده در یک سال

صادق حسینی: { بازتاب ها: سایت آینده، روزنامه فرهیختگان} زیسرانجام با گذشت نزدیک به هفت ماه از ۱۶ اسفندماه ۱۳۸۸ ، زمان برگزاری انتخابات مجلس عراق، عصر جمعه ۹ مهرماه ۱۳۸۹ دکتری نوری المالکی برای پست نخست وزیری با اکثریت آرا به عنوان نامزد ائتلاف فراگیر اتحاد ملی (التحالف الوطنی) معرفی شد. نگاهی به سابقه یک ساله رایزنی ها و فشارهای سیاسی مقامات آمریکایی در عراق می تواند برداشت واقع تری از میزان نفوذ و توفیق آنها ارایه کند.

بررسی اخبار رسمی و غیر محرمانه منتشر شده از رسانه ها در خصوص سفر مقامات عالی رتبه سیاسی و امنیتی آمریکا به عراق و همین طور بازدیدهای متقابل مقامات عراقی از آمریکا، نشان می دهد که ایالات متحده پیش از برگزاری انتخابات به دنبال تغییر قانون جدید انتخابات به ویژه عملکرد «هیات دادخواهی و عدالت» و  حضور گستره چهره های بعثی بود.

در راه رسیدن به این هدف، آمریکا از هیچ تلاشی مضایقه نکرد و باراک حسن اوباما رییس جمهور ایالات متحده ماموریتی ویژه را به معاون اول خود جوزف بایدن داد تا بلکه بتواند راه بازگشت اعضای حزب بعث به انتخابات را هموار کند. بر این اساس بایدن بارها تلفنی با مقامات عالی رتبه عراقی مذاکره کرد و با انجام سفرهای پی در پی تلاش کرد عراقی ها از قانون خود چشم پوشی کنند.

معاون اول اوباما در حالی که نتوانست در مذاکره با عراقی ها  تایید فهرست ۵۰۰ نفره بعثیون را بگیرد در آخر تنها به تایید صالح مطلک راضی شد! اما هیات دادخواهی و عدالت این بار نیز توجهی به درخواست های جوزف بایدن نکرد تا اولین ناکامی سیاسی در پرونده عراق برای باراک اوباما شکل بگیرد.

از سوی دیگر هدف بعدی ایالات متحده بعد از انتخابات عراق، تشکیل دولتی همراه با سیاست های خود تحت ریاست ائتلاف العراقیه بود. آمریکا و متحدانش در این بخش نیز برغم ارایه طرح های متنوع ، افزایش فشارهای سیاسی، صرف هزینه های مالی و انجام پرداخت های کلان، نتوانستند توفیقی به دست آورند و در نهایت این  تحالف وطنی (اتحاد ملی متشکل از احزاب شیعی) بود که به عنوان ائتلاف اکثریت، نخست وزیر را معرفی کرد.

معرفی نوری مالکی به عنوان نامزد نهایی نخست وزیری عراق از سوی اتحاد ملی، دومین ناکامی سیاسی برای آمریکا را در کمتر از یک سال به ارمغان آورد.

نگاهی به سفرها و مذاکرات رسمی مقامات آمریکایی و عراقی از مهر ۸۸ تا مهر ۸۹


۲ آبان ۱۳۸۸: سفر سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل

بر اساس گزارش منابع رسانه‌اي موضوع انتخابات (۲۰۱۰) مجلس عراق ، يكي از مهم‌ترين موضوعات مورد بحث  رايس در ديدار با مقامات عراقي از جمله “نوري المالكي ” نخست‌وزير و “جلال طالباني ” رئيس‌جمهور عراق در بغداد بود.

۸ آذر ۱۳۸۸: مذاکرات جوزف بایدن معاون رییس جمهور آمریکا

به گزارش خبرگزاري فرانسه، كاخ سفيد طي بيانيه‌اي اعلام كرد: « “جوزف بايدن ” امروز با مسئولان بلندپايه عراقي با هدف تشويق آنها به ادامه تلاش مشترك براي يافتن راه حلي در راستاي خروج از بن‌بست انتخاباتي جاري (قانون جدید انتخابات عراق)  گفت‌وگو كرد.

“كريستوفر هيل ” سفير آمريكا در عراق (۲۰۰۹) رايزني‌هاي سخت و فشرده ای با نمايندگان و روساي فراكسيون‌ها براي توافق درباره تغییر قانون جديد انتخابات عراق و تصويب آن داشت و حتي يكبار در جمع نمايندگان عراق در پارلمان حضور يافت. در نهایت قانون جدید انتخابات بدون توجه به خواست های آمریکا به اتفاق آرای در مجلس عراق تصویت شد.

۱۸ آذر ۱۳۸۸: ديدارهاي محرمانه مقامات آمريكايي و بعثي‌ها در عراق

روزنامه “البينه الجديده ” چاپ عراق نوشت: يك منبع آگاه عراقي از ديدارهاي محرمانه تعدادي از مقامات واشنگتن با سران حزب بعث [شاخه عزت الدوري معاون ديكتاتور سابق عراق ] به منظور متقاعد كردن آنها براي شركت در انتخابات‌ آتي عراق خبر داد.

منبع آگاه عراقي افزود: دولت آمريكا از رقابت نامزدهاي بعثي در انتخابات آتي استقبال مي‌كند زيرا معتقد است كه بعثي‌ها قادر خواهند بود نزديك به ۲۵ كرسي پارلماني را به خود اختصاص دهند.

۱۹ آذر ۱۳۸۸: سفر وزیر دفاع آمریکا به بغداد و اربیل

به گزارش خبرگزاري فرانسه، “رابرت گيتس ” در ديداري غيرمترقبه و پس از ديدار از افغانستان وارد بغداد شد.

رابرت گيتس با “جلال الطالباني ” رئيس جمهور عراق ديدار كرد كه در اين ديدار عادل عبدالمهدي و ‌طارق الهاشمي دو معاون رئيس جمهور، برهم احمد صالح نخست وزير منطقه آینده كردستان عراق، ‌عبدالقادر العبيدي وزير دفاع عراق و ديگر مسئولان حضور داشتند. وي سپس با “نوري مالكي ” نخست وزير عراق ديدار كرد. گيتس در سفر به اربيل با “مسعود بارزاني ” رئيس منطقه كردستان، “كوسرت رسول علي ” جانشين وي و “نيچروان بارزاني ” نخست وزير اين منطقه ديدار و درباره ضرورت همگرايي ميان سران اين منطقه و دولت ائتلافي عراق گفتگو كرد.

۲۶ دی ۱۳۸۸: رايزني “عادل عبدالمهدي ” با مقامات آمريكايي در واشنگتن

به گزارش روزنامه عراقي “الصباح “، دكتر “عادل عبدالمهدي ” معاون رئيس جمهور عراق و عضو بلندپایه مجلس اعلی اسلامی عراق در سفر به واشنگتن، با “باراك اوباما ” رئيس جمهور، “جوزف بايدن ” معاون و “رابرت گيتس ” وزير دفاع آمريكا ديدار و گفت‌وگو كرد. عبدالمهدي در اين ديدار درباره پرونده‌هاي انتخابات و توافقنامه‌هاي امنيتي و حمايت اقتصادي از عراق با مقامات آمريكايي رايزني كرد.

۲۸ دی ۱۳۸۸: مذاکره تلفنی بایدن و طالبانی

به گزارش فارس به نقل از روزنامه عراقي “الصباح “، “جو بايدن “، معاون رئيس جمهور آمريكا در تماس تلفني با “جلال طالباني “، رئيس جمهور و “اياد السامرائي “، رئيس پارلمان عراق درباره توسعه مناسبات دو جانبه و تحولات اوضاع عراق بحث و تبادل‌نظر كردند.

بايدن از اقدام هيئت “دادخواهي و عدالت ” براي ممانعت از حضور بعثي‌ها ابراز نارضايتي كرد و پيشنهاد داد كه اين روند پس از انتخابات انجام شود، نه قبل از آن!، به اين شيوه كه نمايندگان از حزب بعث اعلام برائت و همه جنايت‌هاي پيشين اين حزب را محكوم كنند.

سامرائي نيز تاکید کرد که هيئت دادخواهي و عدالت يك هيئت مستقل است كه جز از طريق قانوني نمي‌توان در كار آن مداخله كرد.

رئيس پارلمان پيش از اين نيز با “كريستوفر هيل “، سفير آمريكا در عراق ديدار كرد و دو طرف درباره تصميم اخير هيئت دادخواهي و عدالت، گفت‌وگو كردند.

۲۹ دی ۱۳۸۸: طارق الهاشمي و مسعود بارزاني به آمريكا مي‌روند

معاون رئيس جمهور عراق و رئيس منطقه كردستان در ماه جاري ميلادي بنا به دعوت رسمي مقامات آمريكايي روانه “واشنگتن ” خواهند شد.

۳ بهمن ۱۳۸۸:  معاون اوباما مقابله با “بعثي‌زدايي ” را با حضور در بغداد دنبال مي‌كند

به گزارش “الجزيره “، “جو بايدن ” معاون رئيس جمهور آمريكا پس از محروميت تعداد زيادي از عناصر بعث از انتخابات عراق، عصر ديروز وارد بغداد شد تا اين موضوع را بررسي و مشكل موجود را حل‌وفصل كند. بر اساس اين گزارش انتظار مي‌رود كه بايدن با “نوري المالكي ” نخست‌وزير عراق ديدار و با وي درباره محروميت بيش از ۵۰۰ نامزد از انتخابات آتي عراق به ویژه صالح المطلك یکی از سر لیست های ائتلاف العراقیه رايزني كند.

۱۶ اسفند۱۳۸۸: برگزاری دومین انتخابات مجلس عراق (۷ مارس ۲۰۱۰)

۱۵ خرداد ۱۳۸۹: هيئت كنگره آمريكا وارد كردستان عراق شد

هيئت كنگره آمريكا در بدو ورود خود از طرف “برهم صالح ” نخست وزير حكومت منطقه‌ كردستان عراق مورد استقبال قرار گرفت.

۲۶ خرداد۱۳۸۹: سفر معاون وزیر امور خارجه آمریکا

“جفری فلتمن” معاون وزیر امور خارجه آمریکا به عراق سفر کرد.

۱۲ تیر۱۳۸۹: سفر جو بایدن به عراق

به گزارش خبرگزاری فرانسه، “جو بایدن” معاون اول “باراک اوباما” امروز شنبه در برنامه ای از پیش تعیین نشده وارد عراق شد.

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق، طارق الهاشمی معاون وی، نوری المالکی نخست وزیر، هوشیار زیباری وزیر امور خارجه، حسین الشهرستانی وزیر نفت، ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق و سید عمار حکیم از جمله شخصیتهای مهمی هستند که بایدن با آنها دیدار کرده است.

منابع عراقی، سفر بایدن را در چارچوب تلاشهای گسترده آمریکا برای به قدرت رساندن ایاد علاوی رئیس فهرست العراقیه قلمداد کرده اند.

۱۱ شهریور ۱۳۸۹: سفر باید به اقلیم کردستان عراق

معاون رئیس جمهوری آمریکا شب به دیدار مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان رفت. تشکیل دولت جدید عراق و اوضاع این کشور پس از عقب نشینی نیروهای رزمی آمریکا مهمترین محورهای مذاکرات بایدن با بارزانی اعلام شده است.

۱۱ شهریور ۱۳۸۹: سفر گیتس به عراق

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که ماموریت جنگی نیروهای آمریکایی درعراق روز گذشته به پایان رسید رابرت گیتس صبح امروز سرزده وارد بغداد شد.

دسته‌هادسته‌بندی نشده