بن علي هم پيام ملت را شنيد و از تونس گريخت! آيا بيداري عربي در پيش است

{آخر ين عكس هاي از تونس} جهان عرب اين هفته، دو رويداد مهم داشت: اول: سقوط دولت وحدت ملي لبنان كه سعد حريري نخست وزير آن بود و دوم: شكست ساختار سياسي اقتدارگرايانه تونس و فرار زين العابدين بن علي، رييس جمهور ۲۳ ساله اش به جزيره مالت.

درگيري‌هاي تونس از حدود يك‌ماه پيش بر اثر خودسوزي يك جوان در اعتراض به بيكاري فزاينده در اين كشور آغاز و با كشته شدن ۸۰ نفر وارد مرحلح جديدي شد. با شدت گرفتن اين اعتراضات زين العابدين بن علي در پيامي كه پنج شنبه شب از تلويزيون ملي تونس پخش شد، وعده اعطای آزادی های کامل به رسانه ها و برداشتن فیلترینگ از سایت های اینترنتی داد و  اعلام کرد : در تونس ریاست جمهور مادام العمر وجود نخواهد داشت و تلاش خود را برای استقرار دموکراسی به کار خواهد بست.  بن علي  در پيام خود تاكيد كرد: من شما را فهمیدم، جامعه را فهمیدم. خرابکاری جزو عادات تونسی های متمدن نیست خشونت جزو رفتار ما نیستو تغییر پاسخی خواهد بود به نیازهای شما که آن ها را درک کردم و بسیار درد کشیدم. درد من به خاطر این است که من ۵۰ سال از زندگی خود را در خدمت کشورم سپری کردم.

آخرين پيام زين العابدين بن علي كه از تلويزيون دولتي تونس پخش شد بسيار به پيام محمدرضا شاه پهلوي شبيه بود؛ پهلوي دوم در يكي از آخرين پيام هايش گفت: انقلاب شما رِ گرفتم.

محمدرضا شاه پهلوي: پيام انقلاب شما ملت ايران رِ شنيدم

شاه البته مجال بيشتري يافت و تقريبا بعد از ۱۰۰ روز از كشور گريخت، اما بن علي مجالي نيافت و فرداي انتشار پيام اش، كشور را به مقصد فرانسه ترك كرد. محمدرضا شاه پهلوي در پيامش چنين گفت و وعده داد: “متعهد” میشوم که خطاهای گذشته و بی قانونی و ظلم و فساد دیگر تکرار نشده بلکه خطاها از هر جهت جبران نیز گردد “متعهد” میشوم که پس از برقراری نظم و آرامش در اسرع وقت یک دولت ملی برای برقراری آزادی های اساسی و اجرای انتخابات آزاد تعیین شود تا قانون اساسی که خون بهای انقلاب مشروطیت است بصورت کامل بمرحله اجرا در آید، من نیز پیام انقلاب شما ملت ایر ان را شنیدم.

جنبش مردم تونس، شايد جدي ترين قيام مدني نسبتا كم خشونت  در جهان عرب باشد كه  به پيروزي رسيد. اين توفيق مدني  در حالي صورت گرفت كه خاطره جمعي جهان عرب مملو  است از كودتاهاي خونين: در عراق، در مصر.

اگر اين تحول اجتماعي عميق و پرانرژي در تونس و الجزاير و تجربه جديد دموكراسي زنده و پويا و ساختار سياسي تازه عراق به ساير كشورهاي عربي برسد، نسل ما شاهد موجي از بيداري اجتماعي ، اعتماد به نفس و نهايتا تغيير ساختار سياسي اقتدارگرايانه (عربستان، سوريه، مصر، ليبي، الجزاير و …) بسياري از كشورهاي جهان اسلام خواهد بود.

اين درس تاريخ است كه ديكتاتورهاي فرصت براي جبران اشتباهات خود دارند ولي از آن بهره نمي گيرند.

بن علي يسمع الصوت الشعب و يفرر من تونس! هل بدا إيقاظ العربي؟.. بعد الدموكراسيه في العراق و الثوره المدنيه في تونس هل بدا الايقاظ في العالم العربي؟

درباره زين العابدين بن علي: يورو نيوز

زین العابدین بن علی در سوم سپتامبر ۱۹۳۶ در شهر حمام سوس در تونس بدنیا آمد. در طور زندگی سیاسی اش، چندین سمت در دولت و ارتش تونس داشت. او در دولت رشید سفر وزیر کشور می شود و بعد ها پست نخست وزیری را اشغال می کند.

وی در هفتم نوامبر ۱۹۸۷ با کودتای نظامی ولی بدون خونریزی علیه حبیب بورقیبه، رییس جمهوری تونس که در آن سالها ۸۴ سال داشت به ریاست جمهوری رسید. او اعلام کرده بود بورقیبه به دلایل پزشکی قادر به ادامه ریاست جمهوری و اداره کشور نیست و به این ترتیب با استناد به قانون اساسی تونس، وی را از ریاست جمهوری برکنار کرد.

وی پس از رسیدن به قدرت، قانون اساسی را تغییر داد و محدودیت زمانی دوران ریاست جمهوری را حذف کرد، به این ترتیب دیگر هیچ مانعی برای اینکه به رییس جمهوری مادام العمر تبدیل شود پیش رو نداشت.

بن علی در سال ۱۹۹۴ انتخاباتی برگزار کرد که خود او تنها کاندیدایش بود، وی با ۹۹٫۹۱ درصد آرا انتخاب شد.

همسر بن علی در حکومت او نقش پررنگی داشت، بسیاری همسر وی و برادرانش را به سوء استفاده از قدرت برای مال اندوزی متهم می کنند.

بن علی برای ۲۳ سال رییس جمهوری تونس باقی ماند و بنا به برخی گزارش های تایید نشده، در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱، این کشور را به مقصد فرانسه ترک کرد.

درباره تونس: بيشتر به زبان فارسي / انگليسي

تونس کشوری است ده میلیون نفری در شمال آفریقا و با فرهنگی عربی. ۹۹ درصد مردم تونس مسلمان‌اند. فینیقیه‌ای‌ها شهر باستانی کارتاژ را در قرن هشتم پیش از میلاد و هنگامی که به این منطقه رسیدند، بنا نهادند. این کشور  در سال ۱۴۶ پیش از میلاد با شکست فینیقیه‌ای‌ها به تصرف امپراتوری روم درآمد. با پیروزی مسلمانان در قرن هفتم میلادی فرهنگ منطقه به فرهنگی عربی تغییر یافت؛ اما در سال ۱۸۸۱ مستعمره فرانسه شد. تونس در سال ۱۹۵۶ به استقلال رسید و تا سال ۱۹۸۷ تحت حکومت «رییس‌جمهور زندگی» حبیب بورگوئیبا بود. رییس‌جمهور «بن علی» که از سال ۱۹۸۷ حکومت را در دست دارد( تا امروز) . آزادی و دمکراسی در این کشور وضعیت خوبی ندارد و اعتراضات مردمی نسبت به افزایش قیمت مواد غذایی و بیکاری هم رو به افزایش است.

>

دسته‌هادسته‌بندی نشده