درگيري هاي جديد ارتش عراق با منافقين؛ پيش بيني قديمي سفير ايران در بغداد: كمتر از يكسال ديگر بساط منافقين از عراق جمع مي شود

درگيري روز جمعه ۱۹ فروردين ۱۳۹۰ در كمپ/بازداشتگاه اشرف، و ادعاي كشف يك مركز هسته اي در اطراف تهران بار ديگر توجهات را به سازمان تروريستي منافقين (مجاهدين خلق يا منظمة مجاهدي خلق الايرانية)  جلب كرد.  سابقه درگيري هاي ارتش عراق و منافقين به تير ۱۳۸۸،  ژوييه ۲۰۰۹ مي رسد؛ ارتش عراق ۷ تير ۸۸ با جمع آوري باقي مانده ي سلاح هاي بجا مانده از حمله ي آمريكايي ها به اشرف،  آن ها را خلع سلاح كرده بود و  ورود و خروج اعضايش را به سخت كنترل مي كرد، هر چند كه كاميون هاي مواد غذايي و مايحتاج آنها از طريق راه هاي منتهي به عربستان و كويت تامين مي شد.

ورود به بازداشتگاه هم خوش آمد دارد؟

بنابر اعلام يك منبع خبري به اصوات العراق درگيري ها جديد (۱۹فرودين ماه ۹۰) زماني آغاز شد كه ارتش عراق به دنبال راه اندازي ايستگاه امنيتي در گورستان كمپ اشرف بوده كه با مقاومت اعضاي عمدتاً سالخورده و كهنسال منافقين روبرو شده است و در اين درگيري ها افرادي از هر دو طرف كشته و زخمي شده اند كه بيشتر آنها از اعضاي سازمان منافقين بوده اند.

بر اساس اطلاعات موجود كمپ اشرف در سال ۱۳۶۵ به سبب خوش خدمتي هاي منافقين به صدام، از سوي ديكتاتور سابق عراق در اختيار آن ها قرار گرفت. اين كمپ در استان دياله در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بغداد و ۸۰ کیلومتری مرز ایران در شرق عراق قرار دارد.

به نظر مي رسد ۳۴۰۰ عضو فرقه رجويه حاضر در عراق يا همان منافقين سخت ترين روزهاي خود را سپري مي كنند؛ چرا كه از سويي با فشار افكار عمومي و سياسي در عراق  مجبور به ترك آنجا هستند و از سوي ديگر هيچ كشوري در جهان خواهان نگهداري آنها نيست. با اين حال جمهوري اسلامي ايران بارها اعلام كرده است بيشتر اعضاي اين سازمان كه نقشي در فعاليت هاي تروريستي نداشته اند مي توانند به وطن بازگردند كه  تا كنون ۷۶۰ نفر نيز بازگشته اند؛ اما فرقه رجويه با ارعاب  و تهديد اجازه خارج شدن اعضايش را از كمپ/بازداشتگاه اشرف نمي دهد.

شايان توجه است كه  چندي پيش سفير ايران در بغداد در مصاحبه اي با روزنامه همشهري (۲۸ دي ماه ۱۳۸۹) پيش بيني كرده بود تا كمتر از يكسال دولت عراق، بساط منافقين را از آن كشور برچيند.

حسن دانايي فر به همشهري گفت:  فشارهایی از بیرون به‌خصوص از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها وجود دارد که دولت عراق این ها را بیرون نکند اما به‌نظر می‌رسد که دولت عراق مصمم است که بساط منافقین را به‌زودی جمع کند.این «به‌زودی» چه مدت است؟ فکر نمی‌کنم به یک سال برسد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد ادامه داد:  اینها بچه‌های خودمان هستند. من به نماینده سازمان ملل و صلیب سرخ هم گفته‌ام که ما معتقدیم تعداد قابل توجهی از این افراد اسیر دست کمتر ۱۰۰ نفر از فرماندهان هستند.  ما رسما اعلام کرده‌ایم یک گروه ۳۸ نفره و یک گروه ۴۲ نفره از اینها هستند که مجرم‌اند. خيلي از آنها مجرم نيستند؛ خیلی شان بازگشته‌اند. در دو مرحله بیش از ۷۵۰ نفر از اعضای سابق اردوگاه اشرف بازگشته‌اند و در حال زندگی در ایران هستند. اتفاقا در روزهای جاری تعدادی از آنهایی که به ایران آمده‌اند می‌روند در کنار پادگان با افراد درون پادگان صحبت می‌کنند. هم‌سازمانی‌های سابق خودشان را با اسم واقعی و اسم مستعار صدا می‌زنند و می‌گویند که ما رفتیم و اعدام نشدیم و محاکمه نشدیم و مشغول زندگی هستم.این تعداد، علاوه بر خانواده‌هایی است که می‌روند کنار پادگان اشرف و فرزندانشان را مطالبه می‌کنند. الان هم شرایطی فراهم شده که از آنجا می‌توانند با بلندگو صدا کنند. مسئله اصلا قدرت نظامی نیست.

دسته‌هادسته‌بندی نشده