عزم جدي جريان اقتدارگرا براي عبور از هاشمي رفسنجاني

مشخص است كه پيام هاي جمهوري اسلامي و راهبردهاي آن را بايد از رسانه هاي وابسته به جربان اقتدارگرا درك كرد، به عبارت بهتر اين برنامه ي اجرايي نظام  از جمع بندي  كيهان و خبرگزاري لجن پراكن فارس و وابستگان  به دست مي آيد.

بر اين اساس و بعد از خطبه تاريخي هاشمي در نمازجمعه ۲۶ تيرماه و بازخوردهاي آن مشخص شد كه جريان اقتدارگرا سناريو خود را براي عبور از هاشمي و در حقيقت حذف تمام جريان هاي منتقد آغاز كرده است. شيخ محمد يزدي از چهره هاي شاخص اين جريان در خطابه اي در خبرگزاري لجن پراكن فارس بعد از زير سئوال بردن اولين دستاورد انقلاب اسلامي كه حاكميت مردم بر سرنوشت خويش است، گفت: در حكومت اسلامي مشروعيت و مقبوليت با يكديگر متفاوت است و همراهي مردم، براي حكومت مشروعيت ايجاد نمي‌كند.

يزدي آشكارا با ناديده گرفتن اين واقعيت كه توليد كننده ترديد در جامعه، بازيگر اصلي جريان اقتدارگرا،  محمود احمدي نژاد است كه اتهاماتي را از دوران رهبري امام تا دوران هاشمي و خاتمي به نظام سياسي ايران وارد كرده و تنها به دوران ابولحسن بني صدر اشاره ننمود، گفت: ايشان در خطبه دوم موضوع بذر ترديد افشاندن را مطرح كردند كه بايد از ايشان پرسيد چه كسي براي اولين بار اين بذر را در جامعه گسترش داد.

با صحبت هاي روز گذشته رهبري كه جريان هاي سياسي آن را بازخوردي به صحبت هاي هاشمي مي دانند، و در كنار تحليل هاي رسانه هاي ديكتاتور نژاد، كيهان و فارس و اظهارات نمايندگان ولي فقيه قطعي شده است كه سناريو عبور از هاشمي در حال سير مراحل خود است.

در چنين شرايطي دور از تصور نيست در جلسه داخلي مجلس خبرگان، انتخاباتي برگزار شود و منصوبان رهبري در سطح كشور كه عضو خبرگان هستند راي به بركناري هاشمي دهند و يزدي يا هر مجري اوامر ديگري را به جاي هاشمي معرفي كنند.

( به روز شده:  متن بيانيه تهيه شده توسط يزدي، جنتي و مصباح يزدي عليه هاشمي رفسنجاني كه قرار است به امضاي خبرگان برسد. )

به نظر مي رسد جريان اقتدارگرا در حال محاسبه بازخوردهاي حذف هاشمي از ساخت حكومت هستند تا بر اين اساس گام نهايي اين سناريو را بردارند.

جريان اقتدارگرا كه تجربه آيت الله منتظري را مد نظر قرار داده است  آشكارا به  نكات زير بي توجه اند:

اول. امام در ايران بعد از انقلاب يك رهبر فرهمند  كاريزماتيك بودند و اقبال مردم به معظم له غير قابل تصور بود
دوم. رهبري جامعه بعد از دوره ي رهبر فرهمند، دوره رهبري منطق است و رهبر نماد عقلانيت جامعه است. در چنين وضعيتي اكثيريت مردم و نخبگان مناسبات خود با رهبري نظام را بر مبناي عقل تنظيم مي كنند و واكنشي همسنگ فهم خود از واقعيت نشان مي دهند.
سوم. شرايط امروز جامعه ي ايران اصلا قابل مقايسه با دوره حضرت امام نيست و مردم گروه هاي مرجع و مامن ديگري هم يافته اند. يادآوري درخواست ها و انتظارات زياد مردم از علما و مراجع مستقل تقليد و واكنش هاي عمومي به حضور هاشمي رفسنجاني در نماز جمعه نشان گر اين نكته است.
چهارم. رسانه ها. برخلاف دهه ي ۶۰ مردم ديگر به يك تلويزيون و ۲-۳ روزنامه توجه ندارند. به قول مهندس موسوي اكنون زمانه اي است كه هر ايراني يك رسانه است. پوشش سركوب هاي اخير و افشاي خشونت ها و تيراندازي هاي وسيع صورت گرفته نشان مي دهد كه در اين وضعيت اين رسانه هاي جهاني هستند كه محتاج محتواي توليد شده توسط شهروندان هستند. نمونه ديگر اطلاع رساني راهپيمايي بزرگ دوشنبه ۲۵ تيرماه است كه در حالي محقق شد كه تمام وسايل ارتباطي از جمله اينترنت، موبايل و اس.ام اس قطع شده بود.
پنجم. قطبي شدن فضا. مديريت اقتدارگريان جامعه را به اينجا رهنمون شده است كه جريان اقتدارگرا به سركردگي دولت مهروز در يك سو قرار گرفته و در سوي ديگر تعداد وسيعي از علما و نخبگان  ديني و سياسي از اصولگراياناني  از جنس محسن رضايي، لاريجاني و قاليباف و نخبگان اصلاح طلب و جريانان هاي غير سياسي و  كارگزاران اجرايي كشور  و ديگر سو طبقه حجيم متوسط شهري و مستضعفان كه از طرح هاي اقتصادي دولت در تنگنا قرار مي گيرند. اين جبهه عظيم مردمي واكنش هاي غيرقابل تصوري دارد.

به هر روي مشخص است كه در اين وضعيت به محض جمع بندي بازخوردهاي حذف هاشمي به عنوان نماد قدرتمند جريان منتقد از ساخت حكومت، گام نهايي برداشته مي شود.

پي نوشت: چه بر سر اين نظام چه آمده است كه حذف مشايي از سمت‌هاي كليدي و معاونت‌هاي رييس‌جمهور تصميم استراتژيك آن است و احمدي نژاد اصرار بر ماندن و ابقاي وي دارد. روزي در اين نظام بر سر حقوق مردم بحث مي شد و امروز از ماندن يا رفتن چنين آدمي.

پي نوشت:

متن كامل یادداشت «علی‌ تنهاست» به قلم محسن کدیور

علیرغم اینکه بسیجی‌های محترم، با شور و حرارت تمام در هر نماز جمعه و دیگر مراسم سیاسی مذهبی با شعار سازمانی خود “ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند” با شبیه سازی با صدر اسلام، اعلام می کنند که با بودن ایشان در گرد آقا و مقتدایشان حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، معظم له، برخلاف امام علی ابن ابی طالب (ع) در نیمه دوم دهه چهارم هجری در شهر کوفه تنها نیستند؛ اما به نظر می رسد بر خلاف این شعار آشنا، علی بتدریج تنها شده است، بسیار تنها. زیرا در کنار خیل بسیجی‌هائی که بالاخره به لحاظ سازمانی و مقررات شبه نظامی نمی توانند علی را تنها بگذارند، ملاک تنها نبودن درادبیات رایج شیعی، برخورداری از پشتیبانی قابل توجه علما، فقها و مراجع است. بیشک تنهائی علی با سیاهی لشکرعزیزانی که بالاخره علیرغم شور و احساس غیر قابل انکار برخی، حقوق می گیرند، رفع نمی شود.

اما علی در حوزه تنهاست. اخیرا تعداد حامیانش در میان علمای شاخص به زحمت به تعداد انگشتان یک دست می رسد. در میان مراجع تنها یک نفر به رئیس جمهور نورچشمی معظم له تبریک گفت و اتفاقا آن یک نفر هم از دیدگاه جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم در زمره «مراجع جائز التقلید» به حساب نمی آید. (برای اطمینان بیشتر به سایت این تشکل حوزوی مراجعه کنید.) پس از مراجع در میان علمائی که در حوزه قم اصطلاحا آیت الله محسوب می شوند کسانی که پس از نماز جمعه تاریخی ۲۹ خرداد، ایشان را فصل الخطاب دانستند عبارتند از حضرات آیات شیخ محمد یزدی، شیخ محدتقی مصباح یزدی و شیخ مرتضی مقتدائی. حتی ائمه جمعه قم (حضرات آیات امینی، جوادی آملی و استادی) هم با ظرافت خود را کنار کشیدند و بر تفکیک قوا تأکید کردند و از راهپیمائی هتاکانه برخی طلاب در قم گلایه کردند.
آیت الله محمد یزدی در انتهای مصاحبه اخیرش با خبرگزاری ولائی فارس در مورد تحصن عده‌ای از طلاب در جریان انتخابات گفته است: «این افراد هم مجوز داشتند و هم نداشتند؛ یعنی از مسئولان بالاتر اجازه گرفته بودند، اما از مقام‌های پائین‌تر اجازه نداشتند.» با درک این سخن معنای “قانونی بودن” در فرمایشات مقام رهبری بهتر درک می شود. طلابی که در دفاع از تصمیمات مقام معظم رهبری به مراجع و ائمه جمعه قم اهانت کردند، نیازی به اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح نداشتند، چرا که از مقامات عالی رتبه مأموریت داشتند. در نظام ولائی حتی راه پیمائی های “خودجوش” هم نیاز به امریه و مجوز شرعی از مقام ولایت دارد.
به نظر آیت الله شیخ محمد یزدی در مصاحبه یادشده «مراجع عظام شخصیت‌های وارسته‌ای هستند که مبانی اسلامی در قلب و دل آنها ریشه دارد و متکی به مبانی اسلامی هستند، اما مسائلی وجود دارد که ممکن است برای آنها روشن نباشد و باید با برگزاری دیدارهای دوطرفه و چندطرفه مطالب را روشن کرد». معنای این سخن این است که مراجع در مسائل سیاسی روشن و مطلع نیستند و امثال حضرت ایشان مراجع را ارشاد می کنند. به زبان واضح تر مراجع تقلید نمی‌فهمند و منصوبین مقام رهبری از جمله ایشان می‌فهمند.
لازم به ذکر است که از تصمیمات تاریخی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به رسمیت شناختن تنها شش نفر به عنوان مراجع جائز التقلید است که در صدر آنها حضرت آیت الله خامنه ای قرار دارد. از دیدگاه این تشکل حوزوی حضرات آیات عظام منتظری، موسوی اردبیلی و صانعی جائز التقلید شمرده نمی شوند. دیگر تصمیم مهم این حزب سیاسی، اعلام عدم مشروعیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است که اکثر رهبران آن الآن در زندان اوین تحت فشارند. سومین تصمیم تاریخی این تشکل به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ و حمایت بی چون و چرا از تصمیمات مقام رهبری بوده است.

درست است که ائمه محترم جمعه کشور و نمایندگان محترم ولی فقیه در نهادهای مختلف از جمله سپاه و ارتش و بسیج و ادارات و … همگی قاطبتا از تصمیمات اخیر معظم له حمایت کامل کرده اند، اما تمام این سروران از منصوبین معظم‌له هستند و از ایشان حقوق می گیرند و در صورت عدم حمایت از مقام خود عزل میشوند، لذا پشتیبانی ایشان بواسطه عدم استقلال‌شان فاقد ارزش حقوقی است.
نتیجه اینکه علی در میان عالمان دین و فقیهان اهل بیت به شدت تنهاست. اکنون پرسیدنی است چرا علی تنها شده است؟ پاسخ چندان دشوار نیست. علی تنها شده چون از سنت پیامبر رحمت (ص) دور شده است. قرآن به صراحت به پیامبر خدا می فرماید اگر خشن و غلیظ القلب باشی مردم از حولت پراکنده می شوند. راز تنهائی علی دور شدن از “رحماء بینهم” است.

علی تنها شده چون از سیره امام علی (ع) فاصله گرفته است. امام علی (ع) هرگز اجازه نداد مستقبلین به دنبالش بدوند. او صریحا به اهالی شهر انبار اعتراض کرد که به شیوه شاهان ایران به استقبال و بدرقه من نیائید و دنبال مرکب من ندوید. امام علی (ع) هرگز منتقد غیر مسلح را سرکوب نکرد، به زندان نیفکند و نکشت. او با منطق قوی خود به منتقدان تند زبانش پاسخ‌های منطقی داد. امام علی(ع) همواره نصیحت به ائمه مسلمین و امر به معروف و نهی از منکر را حق مردم می دانست و آنان را تشویق می کرد به این وظیفه شرعی خود عمل کنند. امام علی (ع) هرگز کسی را به زور به بیعت با خود مجبور نکرد و آنان را که با او بیعت نکرده بودند هرگز به زندان نیفکند و از حقوق و امتیازات اجتماعی محروم نکرد. امام علی هرگز منتقدان و مخالفانش را نه به زندان افکند و نه در زندان با فشار به اقرار واداشت و هرگز مخالفی در زندانش کشته نشد.

امام علی (ع) به شدت استاندارنش را از ریختن خون بیگناهان برحذر داشته به ایشان یادآوری می کرد که مردم یا هم دین تواند یا هم نوع تو، پس با ایشان مهربان باش. امام علی (ع) زمانی که شنید برخی سپاهیانش به زور زیور از پای دخترکی یهودی در سرزمین تحت حکمرانی او در آورده اند، همچون مارگزیده به خود می پیچید و می گفت ای کاش علی مرده بود و چنین مصیبتی را نمی شنید. آری امام علی (ع) اینگونه بود برادر بسیجی.
ارزیابی راه علی‌های زمانه، با امام علی (ع) چندان دشوار نیست. شیعیانِ امام علی (ع) هم منش و روش علوی را می‌شناسند، هم با راه و رسم اموی آشنایند. اگر کسی به زبان از علی (ع) بگوید اما مردم احساس کنند که دانسته یا ندانسته به راه خلفای بنی امیه می رود، او را تنها می گذارند. آنها فریب اسم علی را نمی خورند، مردم تشنه عدالت، آزادگی و ایثار امام علی (ع) اند، نه شیفته اسم بی مسمای او.
امام علی (ع) ۲۳ سال بخاطر عظمت اسلام از حق شخصی گذشت و چون مردم توانائی‌های او را نشناختند و به او اقبال نکردند خانه نشین شد. این همان حدیثی است که آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه ۲۵ تیر تهران از زبان پیامبر (ص) به آن اشاره کرد.

علوی بودن یعنی وقتی حاکم دانست از پشتیبانی اکثریت مردم برخوردار نیست، حکومت را رها کند، چرا که حکومت بدون رضایت مردم مشروعیت ندارد. به قول ابن فهد حلی (رحمة الله علیه) حکمرانی بدون رضایت مردم مجاز نیست.
اینکه مجمع روحانیون مبارز در بیانیه تاریخی ۲۸ تیر خود برای برون رفت از بحران عدم مشروعیت نظام، رفراندم را پیشنهاد کرده به همین دلیل است. اگر میزان رأی مردم است، اکنون که اکثریت – یا به نظر حکومت حداقل یک سوم مردم – در امانتداری، صداقت و عدالت دست اندرکاران نظام شک کرده اند و علیرغم نصیحت مشفقان، حکومت در نزاعش با مردم به حکمیت مراجع هم تن نداد، تنها راه بازگرداندن جمهوریتِ در شرف احتضارِ نظام و زدودن تنهائی علی، تن دادن به رفراندم البته با ناظرانی امین و مورد اعتماد مردم است. مردم صاحبان اصلی نظام و مالک سرنوشت خودند. هرگونه تصرفی در ملک مشاع، بدون اجازه صاحبانش غصب و تصرف عدوانی محسوب شده، شرعا حرام است.
علی برای رفع تنهائیش باید به میزان رأی مردم تن دهد، و با عمل به سیره علوی و سنت نبوی به وظیفه شرعی و اخلاقی خود عمل کند. آن گاه همه مردم ایران با او خواهند بود و دیگر حقیقتا تنها نخواهد بود.
خوش بود گر محک تجربه آید به میان / تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.