برای نقش آفرینی در حل بحران سوریه؛ هاشمی موثر تر از خاتمی است

علی اصغر شفیعیان در وبلاگ، گذر،  مطلبی با عنوان  «ظرفیت خاتمی در میدان سوریه» نوشت . تعلیقه زیر را در پاسخ به آن مطلب نوشتم.
براي بررسي نقش آفريني جناب آقاي خاتمي در بحران سوريه پيش تر بايد به وضعيت معترضين در سوريه نگاه كرد. آنچه مسلم است در بحران اخير گروه هاي خشونت طلب مسلح كه ملغمه اي از القاعده، اخواني ها، سلفي ها، وهابي و جنگجويان مزدور هستند دست بالا را گرفته اند و با دامن زدن به خشونت ها و ترورها، و هل من مبارز طلبيدن، ارتش سوريه را مجبور به واكنش مي كنند كه نتيجه اش افزايش خشونت هاست. اين صحنه گردانان مسلح و مليشاهاي متنوع، سر در گرو منفعت ملت و كشور سوريه ندارند و خط خود را از دوحه و رياض و آنكارا مي گيرند.
از ديگر سو، معترضين واقعي وضعيت سوريه كه در داخل كشور هستند در اين موج خشونت ها صدايشان به جايي نمي رسد و دولت بشار اسد هم وقتي درگير جنگ مسلحانه با ميليشاهاي غالباً اجير شده است فرصت مذاكره و اصلاح امور را ندارد. هرچند كه برگزاري چند دور نشست گفتگوي ملي با پيشنهاد و پيگيري ايران و اصلاح قانون اساسي و برگزاري انتخابات نشان داد كه بالاخره بشار اسد خود را ملزم به انجام تغيير مي داند اما كدام عقل سليم مي پذيرد وقتي درگير جنگ تمام عيار در داخل هستي، دست به تغييرات بزني كه امنيت شرط هر تغييري ماندگاري است با اين همه سكوت بخش اعظم جمعيت و قوميت هاي سوريه در وقايع اخير نشان مي دهد كه هنوز دولت بشار اسد مردم را با خود همراه دارد و مردم با گروه هاي خشونت طلب مرز بندي جدی دارند.
در چنين وضعيتي به نظر نمي رسد آقاي خاتمي بتواند ارتباط موثري با فعالان عرصه سوريه داشته باشد؛ چرا كه آنان كه معقول اند حاشيه نشينند و آنان كه مي جنگند و ترور مي كنند اصولا راه گفتگو را بسته اند كه اگر قرار به گفتگو بود با كوفي عنان كه منسوب قدرت هاي غربي بود، وارد تعامل مي شدند.
به نظر گره بحران سوريه در مذاكره و مفاهمه ايران و عربستان باز مي شود و بر چنين مبنايي، شيخ اكبر هاشمي رفسنجاني نقش آفريني اش موثر تر است تا جناب آقای خاتمی.
درباره اصلاح طلبان ذكر اين نكته ضروري است كه به جهت هزينه هاي فعاليت سياسي كه اقتدارگرايان به آن ها تحميل كرده اند، آن ها كه نگاه داخلي دارند سقوط بشار اسد را انتقام خود از اقتدارگرایان مي پندارند و توجهی به عواقب بعد از آن ندارند.

دسته‌هادسته‌بندی نشده