مهرعليزاده مقصر حذف كرسي ايران در آي.او.سي

صادق حسيني{روزنامه اعتماد، صفحه ۱۵ شنبه ۲۸ بهمن  ۱۳۹۱ نسخهPDF پی.دی.اف }{بازنشرها: پارسینه، نامه۱- حذف كشتي از بازي‌هاي المپيك ۲۰۲۰ بدون ترديد مهم‌ترين خبر ورزشي ايران بود كه بازتاب‌هاي متعددي در پي داشت. علاوه بر محمد علي‌آبادي رييس كميته ملي المپيك بسياري از نخبگان جامعه ورزش همچون دكتر اميررضا خادم و دكترعليرضا دبير در واكنش‌هاي خود تاكيد كرده‌اند اگر كرسي عضويت سيدمصطفي هاشمي‌طبا در IOC از دست نمي‌رفت، چه بسا مي‌شد با بهره‌گيري از توان ايشان و ايجاد يك فراكسيون از اعضاي هم فكر، به تغيير راي كميته بين‌المللي المپيك اقدام كرد.

۲- با تشكيل دولت دوم اصلاحات، مهرعليزاده كه خود را براي رياست سازمان گردشكري آماده مي‌كرد به يك باره از سازمان ورزش سر درآورد. او كه در دولت اصلاحات سركار آمده بود با نگاهي اقتدارگرايانه اساسنامه دموكراتيك فدراسيون‌هاي ورزشي را تغيير داد و خود را به عنوان رييس مجمع فدراسيون نهاد تا بتواند با اقتدار «روساي فدراسيون‌هاي ناهماهنگ» را با «مديران همراه» عوض كند. مهرعليزاده كه با صرف هزينه هنگفت با واگذاري طرح جامع ورزش كشور به چهره‌هاي دانشگاهي بدون عملكرد نظير رضا قرخانلو عملا در حوزه زيرساختي نيز توفيقي نداشت، گام بعدي‌اش را براي تصاحب كميته ملي المپيك برداشت و زمينه را براي فعاليت شوراي معاونين سازمان به رهبري سردار محمد درخشان معاون حقوقي و رييس فدراسيون جودو مهيا كرد.

۳- شوراي معاونيني كه رضا قرخانلو، عيسي اسحاقي، مهدي قدمي و محمد درخشان چهره‌هاي متنفذش بودند به هاشمي‌طبا فشار آوردند كه در انتخابات كانديدا نشود و او نپذيرفت. سرانجام در حالي كه مهرعليزاده قسم جلاله خورده بود در انتخابات دخالتي ندارد اما هاشمي‌طبا در انتخاباتي پرحرف و حديث در مقابل رضا قرخانلو معاون وقت سازمان تربيت‌بدني شكست خورد و بهرام افشارزاده نيز جايش را به رييس خندان اين روزهاي فوتبال، علي كفاشيان داد. در نهايت هيات اجرايي منتخب و منسوب مهرعليزاده در كميته المپيك در كنار مديريت مبتني ساخت و ساز محمد علي‌آبادي در سازمان ورزش با ضعيف‌ترين حضور ايران در المپيك‌هاي دو دهه اخير شاهكار المپيك ۲۰۰۸پكن را خلق كرد: تنها مدال طلاي هادي ساعي و مدال برنز مراد محمدي و جايگاه پنجاه و يكمي.

۴- در گرماگرم انتخابات بسياري از چهره‌هاي باسابقه و تحصيلكرده ورزش به محسن مهرعليزاده تذكر دادند كه براي حفظ كرسي ايران در IOC كه با تلاش بيش از ۱۰ ساله به دست آمده، سيدمصطفي هاشمي‌طبا را به عنوان رييس افتخاري كميته ملي المپيك اعلام كند كه او هرگز نپذيرفت. مهرعليزاده در اظهاراتي تامل‌برانگيز با تاييد عملكرد خود به ايسنا گفت: «به نظر نمي رسد كسب يك كرسي در IOC مشكل باشد. با تلاشي كه مسوولان جديد انجام مي‌دهند، درصدديم تنها رييس كميته عضو IOC نباشد، بلكه قهرمانان بنام ايران نيز صاحب كرسي شوند. براي عضويت جديد برقراري ارتباطات قوي حرف اول را مي‌زند.» البته او هيچگاه پاسخ نداد كه آن ارتباطات قوي چرا نتوانسته‌اند تنها كرسي ايران را بازگردانند!

۵- اين داستان تلخ «ورزش ايراني» است؛ ورزشي كه به دليل ضعف جامعه مدني‌اش هميشه از مديران سياسي ضربه خورده است و مي‌خورد. اگر سيدمحمد خاتمي رييس‌جمهور وقت و غلامعلي حدادعادل رييس مجلس هفتم نسبت به اين اتفاق تلخ بي‌تفاوت نبودند و مسوولان و مقصران را بازخواست كرده بودند و اگر نمايندگان مجلس در كنار «طرح تثبيت قيمت‌ها» گوشه چشمي هم به ورزش داشتند، شايد امروز كرسي عضويت ايران در كميته بين‌المللي المپيك پابرجا بود و مي‌شد به واسطه آن با رايزني و تلاش‌هاي فراوان كشتي را به بازي‌هاي المپيك بازگرداند.

دسته‌هادسته‌بندی نشده