در جستجوی امر قدسی

در جستجوی امر قدسیدر جستجوی امر قدسی، شناخت نامه ای است  روایی از دکترسیدحسین نصر فیلسوف و چهره فرهیخته فرهنگ ایران زمین. تعاملات و چالش های دنیا و فلسفه غرب با تمدن اسلامی، تجدد ایرانی و …

در این کتاب درخصوص هنر قدسی، رابطه‌ی هنر و معنویت، هنر اسلامی و پیام آن، تصوف و مسیحیت شرقی، مسیحیت و مدرنیته، سکولاریسم و نقد آن، چگونگی آشنایی با مابعد‌الطبیعه‌دانان سنتی، فلسفه‌ی اشراق، جنبه‌های تمدن ایرانی، الهگان هنر، توجه سنت، مدینه‌ی فاضله، رابطه‌ی تجددگرایان و طبیعت، جهان سوم و غرب، معرفت و امر قدسی، اندیشه‌ی اسلامی و چالش‌های مدرن، اسلام در فرآیند جهانی شدن، و اسلام در آینه‌ی غرب.

دکتر نصر درباره هنر مقدس بیان می دارد: “همین ‌که شما چیستی هنر سنتی را دریابید، دریافت زبان عالم مقدس و برخورداری از حضور آن تا مرتبه‌ای بالا نیز برایتان امکان‌پذیر می‌شود و می‌توانید از زیبایی‌اش متاثر شوید. از راه این هنرهای مقدس، تحول کامل و رسیدن به رستگاری دینی ممکن نیست مگر آن‌که بتوانیم به درون عالم مقدس و معنوی این هنرها راهی گشوده و در آن زندگی کنیم. هنر مقدس حضوری دارد که باید در ما نفوذ کند و یاری‌مان کند تا زندگیمان را به فراسوی قلمرو وجود زمینی و تا ملکوت الهی تعالی بخشیم”.

مشخصات کتاب
در جست‌و‌جوی امر قدسی: گفت‌وگوی رامین جهانبگلو با سیدحسین نصر
موضوع:
نصر، حسین، ۱۳۱۲ – مصاحبه‌ها
فلسفه اسلامی – قرن ۲۰
پدیدآورنده:
سیدمصطفی شهرآیینی
ناشر: نشر نی
۴۵۰ صفحه – رقعی (گالینگور) – چاپ ۱ – ۳۳۰۰ نسخه
کد کنگره:۹ج/۵/BBR1456
شابک:۲-۸۴۸-۳۱۲-۹۶۴
رده دیوئی:۱۸۱.۰۷
تاریخ نشر:۱۲/۰۴/۸۵

دیدگاهتان را بنویسید