خطبه ي هاشمي: مسكّن مردم، بي تاثير در ساخت سياسي

اول. شهادت حضرت امام كاظم تسليت باد

معني ساده ي اين حديث اين است كه خودت را با زور و قدرت در حكومت نگه ندار و به زور هم مردم را به بهشت رهنمون نساز

دوم. از زماني كه در مجتمع امام صادق دوره ي راهنمايي را  شروع كردم تا سال ها بعد هر هفته نماز جمعه مي رفتم. حداقل ۳۵۰ جمعه ي بدون وقفه. بعدتر ديگر شرايط مانند قبل نبود! به هرحال اين نماز، بعد از نماز بر پيكر مرحوم امام كه در ايام كودكي و نوجواني بود،  خاطره انگيز ترين نماز طول عمرم بود.

هاشمي در امسال چند واكنش تاريخي براي خود ثبت كرده است كه مخاطب آن آقاي خامنه اي بوده است: اول آن نامه ي تاريخي كه با واكنش تاريخي تر رهبري مواجه شد و ديگري خطبه نماز جمعه ۲۶ تير. اما اين نماز جمعه چندين نكته داشت و مخاطبيني ويژه: وابستگان به رهبري : سپاه، بسيج، شوراي نگهبان، نيروهاي امنيتي، نيروهاي لباس شخصي و صداوسيما

اشاره هوشمندانه به سال آخر حيات پيامبر اسلام و شرايط آن روز: پيغمبر اسلام بعد از غدير به حضرت علي گفت كه تو ولي اين امت هستي. اگر ديدي اين مردم راضي بودند و تو را قبول كردند و با اجماع و اكثريت آمدند، ‌شما بپذير و متولي امر شو و اگر ديدي اختلاف كردند ولشان كن و بگذار هر كاري كه مي‌خواهند بكنند و خداوند براي تو راهي پيدا مي‌كند كه به اهدافت برسي. معني ساده ي اين حديث اين است كه خودت را با زور و قدرت در حكومت نگه ندار و به زور هم مردم را به بهشت رهنمون نساز

تاكيد بر اين كه علما و روحانيون قم با وضعيت حاكم، مخالف و منتقد هستند و بايد نظر آنها تامين شود:  ما علما را نداريم؟ مراجع ما كه هميشه پشتيبان و حقيقتا بدون توقع در حوزه‌هاي علميه در خدمت بودند، چرا بايد بعضي از آن‌ها برنجند؟ بايد آن‌ها را كنار خودمان حفظ كنيم. بايد به آن‌ها متكي باشيم.

تاكيد بر وجود بحران جدي در ايران بعد از انتخابات:  مشكلي كه مي‌شود متاسفانه اسم بحران روي آن گذاشت

اعلام خطر جدي درباره ترديد و عدم اعتماد بخشي وسيعي از مردم به نظام جمهوري اسلامي: دچار ترديد شديم. افرادي ترديد كردند، تبليغات نادرست و عمل نادرست صداوسيما باعث شد، بذل ترديد در دل مردم به وجود بيايد كه مثل خوره به جان ما افتاده است. ما ترديد را بدترين مصيبت مي‌دانيم.

مخاطب ویژه خطبه: وابستگان به رهبری بودند: سپاه، بسیج، شورای نگهبان، نیروهای امنیتی، نیروهای لباس شخصی، صداوسیما
مخاطب ویژه خطبه ي هاشمي : وابستگان به رهبری بودند: سپاه، بسیج، شورای نگهبان، نیروهای امنیتی، نیروهای لباس شخصی، صداوسیما

تاكيد بر حقوق بازدداشت شدگان و آسيب ديدگان حوادث اخير:  لازم نيست در اين شرايط ما افرادي را به اين نامي كه الان است در زندان داشته باشيم. اجازه بدهيم اين‌ها بيايند و به خانواده‌هاي‌شان برسند. نگذاريم به خاطر زنداني بودن يك عده دشمنان ما، ما را سرزنش و شماتت كنند. براي ما بخندند و براي ما نقشه بكشند. … با آسيب‌ديدگان حوادثي كه اتفاق افتاده همدردي و دلجويي شود، آن‌هايي كه عزادارند هم به آن‌ها تسليت بدهيم و هم دل آن‌ها را دوباره به نظام نزديك كنيم.

هرچند تعدادي از مردم انتظار داشتند آقاي  هاشمي صحبت ها و انتقادات جدي تري به همه دامن زنندگان به حوداث اخير وارد كند، اما در پايان مردم راضي از خطبه ها بودند. هرچند كساني كه آشنا تر به ادبيات ايشان هستند، اين حجم نكات را بسيار قابل توجه و عميق مي دانند.

به نظر نمي رسد اين صحبت ها، غير از آرام كردن مردم در گروه هاي قدرتمند و اقتدارگراي ساخت سياسي جمهوري اسلامي  (سپاه، بسيج، نيروهاي امنيتي و رسانه هايشان) تاثيري داشته باشد. چرا كه حتي بعد از صحبت هاي ۱۳ رجب رهبري هم تيترهاي كيهان و خبرگزاري دست پرورده ي چريكي اش، فارس، تغيير نكرد. جالب است كه در برنامه تلويزيوني سپاه هم حتي وقعي به اين صحبت ها نشد و نماينده ولي فقيه در سپاه گفت: براي فهميدن فرق بين اصلاح طلب و اصولگرا بايد تفاوت هاي اسلام علوي و اسلام اموي را شناخت.

پيشنهادهايي هم كه هاشمي رفسنجاني بر زبان راند نيز چيز جز جمع بندي پيشنهادهاي چند وقت اخير نبود مگر اين كه طرح هاي ديگري در مذاكره با خبرگان و مجمع در حال بررسي باشد.

پيوندها: متن كامل خطبه هاي نماز جمعه ي هاشمي رفسنجاني عكس: حضور ميرحسين موسوي و مهدي كروبي در نماز جمعه شخصيت هايي كه به نماز جمعه رفتند

گزارش تصويري از نماز جمعه ي ۲۶ تيرماه تهران:   مهر، حاشيه ايسنا فارس، حاشيه

سوم. بازتاب هاي نماز جمعه تاريخي هاشمي رفسنجاني

سانسور شديد خطبه هاي نماز جمعه در پخش تلويزيوني شبكه اول صداوسيما
تنظيم كودكانه و مغرضانه خبر و گزارش خبري پخش شده در شبكه هاي تلويزيون دولتي ايران: آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه مسائلی که در این خطبه می گوید برداشت و دیدگاه فردی وی است!
تنظيم خبر و حاشيه سازي هاي تعجب برانگيز خبرگزاري لجن پراكن فارس
بازتاب هاي فراوان خطبه ها در رسانه هاي خارجي
حاشيه هاي جالب سايت آينده از نماز جمعه ي تهران، كامنت ها را حتما بخوانيد
واكنش مردم به خطبه هاي نماز جمعه، كامنت ها را بخوانيد

دسته‌هادسته‌بندی نشده