در جستجوي امر قدسي

در جستجوي امر قدسيدر جستجوي امر قدسي، شناخت نامه اي است  روايي از دكترسيدحسين نصر فيلسوف و چهره فرهيخته فرهنگ ايران زمين. تعاملات و چالش هاي دنيا و فلسفه غرب با تمدن اسلامي، تجدد ايراني و …

در اين كتاب درخصوص هنر قدسي، رابطه‌ي هنر و معنويت، هنر اسلامي و پيام آن، تصوف و مسيحيت شرقي، مسيحيت و مدرنيته، سكولاريسم و نقد آن، چگونگي آشنايي با مابعد‌الطبيعه‌دانان سنتي، فلسفه‌ي اشراق، جنبه‌هاي تمدن ايراني، الهگان هنر، توجه سنت، مدينه‌ي فاضله، رابطه‌ي تجددگرايان و طبيعت، جهان سوم و غرب، معرفت و امر قدسي، انديشه‌ي اسلامي و چالش‌هاي مدرن، اسلام در فرآيند جهاني شدن، و اسلام در آينه‌ي غرب.

دكتر نصر درباره هنر مقدس بيان مي دارد: “همين ‌كه شما چيستي هنر سنتي را دريابيد، دريافت زبان عالم مقدس و برخورداري از حضور آن تا مرتبه‌اي بالا نيز برايتان امكان‌پذير مي‌شود و مي‌توانيد از زيبايي‌اش متاثر شويد. از راه اين هنرهاي مقدس، تحول كامل و رسيدن به رستگاري ديني ممكن نيست مگر آن‌كه بتوانيم به درون عالم مقدس و معنوي اين هنرها راهي گشوده و در آن زندگي كنيم. هنر مقدس حضوري دارد كه بايد در ما نفوذ كند و ياري‌مان كند تا زندگيمان را به فراسوي قلمرو وجود زميني و تا ملكوت الهي تعالي بخشيم”.

مشخصات كتاب
در جست‌و‌جوي امر قدسي: گفت‌وگوي رامين جهانبگلو با سيدحسين نصر
موضوع:
نصر، حسين، ۱۳۱۲ – مصاحبه‌ها
فلسفه اسلامي – قرن ۲۰
پديدآورنده:
سيدمصطفي شهرآييني
ناشر: نشر ني
۴۵۰ صفحه – رقعي (گالينگور) – چاپ ۱ – ۳۳۰۰ نسخه
کد کنگره:۹ج/۵/BBR1456
شابك:۲-۸۴۸-۳۱۲-۹۶۴
رده ديوئي:۱۸۱٫۰۷
تاريخ نشر:۱۲/۰۴/۸۵

دیدگاهتان را بنویسید