احياء جنبش امل و انزواي آل سعود

 

اول. ايام دهه اول فاطميه و شهادت حضرت فاطمه (س) تسليت باد.

اول و نيم. سال روز آزاد سازي غرور انگيز خرمشهر، گرامي باد. چه گل هايي داديم و چه عزتي به دست آورديم وقتي به تنهايي در مقابل دنيا مي جنگيديم.
ویژه نامه خرمشهر    نماهنگ ممد نبودی    درباره شهید محمد جهان آرا فيلم ممد نبودي گزارش تصويري فيلم

اول و هفتاد و پنج. سال روز دوم خرداد هم مبارك. ان شآئ الله به حجم عقلاي قوم افزوده شود. راستي اخيراً شنيدم كه آقا خاتمي گفته است انتخابات بعدي رياست جمهوري را فراموش كنيد، چيزي از آن يافت نمي شود. نشان مي دهد كه عقلاي قوم، عاقل تر شده اند و فهميده اند تا وضعيت سياسي و نظارتي همين است، اتفاقي نمي افتد.


شرح عكس: ميان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمين تا آسمان است

دوم. حوادث اخير لبنان، مملو از نكات آموزنده بود و شايد بيش از هر چيز زنده كننده تعاملات بين حزبي و گروهي در لبنان.  معتقدم اين حوادث باعث پوست اندازي جنبش امل (به رهبري نبيه بري) بود. جنبش امل كه بعد از حوادث سال هاي دهه ۱۳۶۰ بيشتر نقش سياسي و حاشيه اي گرفته بود در اين حوادث توانست با همكاري نزديك به حزب الله جايگاه خود را در ميان نيروهاي سياسي تقويت كند. هرچند كه واقعيت اين است اكثر مديران شيعي لبنان از آنها هستند اما با اين حال و در چندسال اخير هميشه نقش تكميل كننده و حامي و بازوي سياسي حزب الله بودند. اميدوارم كه اين اتحاد پايدار بماند.
پيوند مرتبط: استراتژي بازدارنده حزب‌الله در جنگ بيروت، علي منتظري توافق نامه دوحه

دوم و نيم.  باز حوداث لبنان نشان داد كه جايگاه و قدرت سياسي عربستان در حال افول است و كماكان مسيرهاي اشتباهي را دنبال مي كنند. از جانبداري و حمايت موالاة در ازبين بردن مقاومت تا گفت و گوهاي بندر با اسراييلي ها و بدوبيراه گفتن هاي مكرر فيصل به ايران نشان مي دهد كه عربستان هنوز واقعيت هاي جديد منطقه را درك نكرده است. هنوز نفهميده است كه حضور شيعيان، واقعيت است. دولت شيعي عراق واقعيت است. حزب الله لبنان واقعيت است. اين تحركات نشان داد كه براي اعراب باديه نشين، كماكان ايران تهديد اول است نه اسراييل! و اين يعني ايران تهديد دنياي اسلام است  و نه اسراييل! بر اين اساس است كه حمايت مالي نظامي از گروه هاي ارهابي در عراق و دامن زدن به اختلافات قومي را به شدت دنبال مي كند و از هيچ كوششي براي از بين بردن حزب الله مضايقه نمي كند.
حضور پررنگ قطر در ماجراي لبنان و ديپلماسي فعالش زنگ خطري است جدي براي آل سعود.

سوم. داستان تغييرات در دولت، داستان ادامه داري است كه بيشتر شبيه موش و گربه بازي است تا تدبير امور كه اصولا قرار نبوده چنين باشد. داستان لج بازي هاي كودكانه با وزرا و ترجيح دادن حرف سايرين نسبت به آنها. بعد از رفتن/عزل دانش جعفري كه حالا مثل بچه هاي تازه به زبان آمده، وقايع مي گويد، تا عزل پورمحمدي كه از حداقل يكسال پيش مي خواست به استعفا بكشاندش و نداد، همه و همه نشان داد كه اصولا هيات دولت اصولا و عميقا هيچ كاره اند و همه چيز به احمدي نژاد بر مي گردد. خدا به حال مسكن رحم كند كه گفت: خودم پيگير وضعيت مسكن هستم. راستي آقاي دانش جعفري آن موقع كه بر سر قدرت بودي، زبانت كجا بود؟
گزارش تصويري از توديع پورمحمدي: تابناك

چهارم. انسان، به ذات مجمع الاضداد است و جولانگاه همه نوع انديشه اي. گاهي فكر مي كنم كه زندگي و روابط انساني در ۱۰ قرن پيشتر هم آيا به پيچيدگي امروز بود. اصلا چرا انسان معاصر ميل به پيچيدگي دارد و چرا روابط و عواطف انساني را چنين مي بيند؟ چقدر مدرنيته و فناوري در اين پيچيدگي نقش دارد؟

پنجم. كتاب « جستارهایی درباره ی تئوری توطئه در ایران » را اخيرا مطالعه كردم. كتاب فوق العاده جالبي است.

پيوند: ويژه نامه ملاصدرا ، تبيان

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.