حقِ كاپيتاليسيونِ حجاب

سيدصادق حسيني، روزنامه نگار: انا لله و انا اليه راجعون…. استقلال ما را فروختند، باز هم چراغانى کردند، پايکوبى کردند. اگر من به جاى اينها بودم اين چراغانى‏ها را منع مى‏کردم. … ملت ايران را از سگ‏هاى امريکايى پست‏تر کردند! ..چرا! براى اين که مى‏خواستند وام بگيرند امريکا خواست که اين کار انجام شود.

اين جملات بخشي از سخنراني تاريخي امام در۴ آبان ۱۳۴۳ درباره لايحه كاپيتاليسيون  بود كه در جامعه با عنوان حق توحش از آن ياد مي شود.

با گذشت نزديك به نيم قرن (۴۸ سال) از آن سخنراني، نماينده ي بوشهر در مجلس شوراي اسلامي پرده از حق ديگري برداشت؛ حقي كه اين بار نه به آمريكايي ها كه به زنان روسي داده شد. اگر در آن قضيه كاپيتاليسيون «دولت از پيگيري متجاوزان آمريكايي در خاك ايران منع مي شد» در مورد اخير به زنان روسي نيروگاه بوشهر مبلغي به عنوان «حق حجاب» پرداخت مي شود تا حجاب شان را حفظ كنند.

سید مهدی موسوی نژاد نماینده مردم دشتستان در گفت و گو با سايت محلي سپاس گفت «زنان روس حق حجاب را می گیرند، اما حجابشان را رعایت نمی کنند». او كه درباره میزان مبلغ حق حجاب دریافتی زنان روسی، اعلام بی اطلاعی کرد افزود: «بالاخره این افراد در بازارهای بوشهر هم حضور میابند و این در حالی است که در عمده موارد بد حجابند و حجابشان را رعایت نمی کنند.»

در تمام اين مصاحبه ي كوتاه، موسوي ن‍ژاد گله و انتقادي  از چرايي لحاظ چنين حقي براي روس ها و اصولاً خارجي ها نمي كند بلكه نگراني او اين است كه چرا با گرفتن مبلغ زنان روسي، روسري هاي خود را احتمالاً مطابق آيين نامه ي ضميمه حق حجاب، رعايت نمي كنند.

به عبارت ساده تر اين نماينده ي مجلس به صورت تلويحي تاييد كرده كه حفظ حجاب براي ديگران سختي و مشقت دارد و خارج از عرف است و بايد حقي مانند حق سختي كار به زنان براي تحمل اين سختي ها اعطاء شود تا آن ها هم ملزم شوند در مقابل دريافت نقدي اين مبلغ، غش در معامله نكنند و روسري و مانتوي خود را بهتر بپوشند.

انتظار از سید مهدی موسوی نژاد نماینده مردم دشتستان اين است كه همراه با بيان اين انتقاد، از چرايي پرداخت چنين حقي سخن بگويد و از مسئولين اجرايي بخواهد شرايط و ضوابط كار در ايران را به نحوي بيان كنند كه نيازي به پرداخت «حقِ كاپيتاليسينِ حجاب» نباشد چرا كه دور نيست با باب شدن اين حق سايرين هم كه براي كار به ايران مي آيند حقِ خطرِ رانندگي، حقِ آلودگي هوا، حقِ ترافيك، حقِ نياشاميدن …، و ساير حقوق را طلب نكنند.

حضرت امام خميني آن سخنراني مشهور را چنين خاتمه دادند: اگر اين مستشاران نوکر شما هستند، چرا از ارباب‏ها بالاترشان مى‏بريد؟ اگر نوکرند با آنان مثل ساير نوکرها عمل کنيد. والله گناهکار است کسى که داد نزند، والله مرتکب گناه کبيره است کسى که فرياد نزند.

دسته‌هادسته‌بندی نشده